Aby se jídlo a lednice dobře snášely

Skladování potravin v domácnosti má velký vliv na jejich trvanlivost. Nejčastějším místem, kam směřují naše kroky po příchodu z nákupu, je lednice. Jak se chovat, aby nám jídlo co nejdéle vydrželo?
Datum: 14.03.2019
...hledáme způsoby, jak neplýtvat

Pořádně vychladit

Chlad v lednici zpomalí růst nežádoucích bakterií. Mnoho lidí má ale teplotu v chladničce nastavenou příliš vysoko: optimální teplota je do 5 °C, jinak se jídlo rychleji kazí. Pokud nemá váš přístroj ukazatel, použijte klasický venkovní teploměr, díky němuž změříte teplotu ve všech částech ledničky. Nejvyšší teplota bývá logicky v horní poličce – jak víme z fyziky, teplý vzduch stoupá nahoru.

Ať může proudit vzduch

Aby chlazení probíhalo správně, musí uvnitř dobře cirkulovat vzduch: lednička by měla být plná tak ze tří čtvrtin. Taky už se vám stalo, že vám kousek obalu nebo mrkvová nať přimrzla k zadní stěně? Pozor na to, potraviny by se jí neměly dotýkat.

Vařené jídlo zchlaďte

Příliš mnoho uvařeného jídla? Nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu a do dvou hodin poté ho vložte v uzavřené krabičce do lednice. Příliš teplý pokrm rychle zvýší teplotu uvnitř chladničky a to pro trvanlivost ostatních potravin nevěstí nic dobrého.

Další tipy najdete zde

Ledničková slepota

Díváte se do lednice a nějak tam nic dobrého nevidíte? Vědci pro tento jev dokonce zavedli termín: fridge blidness. Nebojte, stává se to skoro všem. Pojďme si ale dát společný závazek, že zírání omezíme. Když se dvířka otevřou na příliš dlouho, vzduch uvnitř se v ní oteplí, a to jídlu nedělá dobře.

Mějte to na očích

Nejenom v logistice, ale i doma by mělo platit pravidlo FIFA: First in, first out. Dávejte si nejčerstvější potraviny do zadní části poličky, ať včas spotřebujete suroviny, které vám nejdříve prochází. Můžete si zřídit i záchranářský box, kam budete dávat načaté produkty určené k rychlému snězení.

Opravdu tam patří?

Některé potraviny často končívají v lednici, i když tam nepatří. Jedná se třeba o banány, chleba nebo exotické ovoce. Jak správně skladovat, najdete v naší brožuře, nebo se mrkněte na tohle zajímavé video v angličtině od britské organizace Love Food Hate Waste.

Další novinky

15. 02. 2023 Záleží na mně, jaká bude Země

ZeMě je vůbec první výstavou v Národním muzeu, která se zabývá čistě životním prostředím a přístupu k němu. Pro snazší…

Záleží Vám na světě okolo, a proto si vážíte jídla a neplýtváte? Přihlaste se k odběru novinek od Zachraň jídlo

Váš e-mail

Vaše jméno a příjmení