Zachraň oběd

Projekt Zachraň oběd propojuje firemní jídelny s charitativními organizacemi. Od března 2022, kdy jsme projekt spustili, jsme zajistili darování více než 36 000 porcí zbylých, plnohodnotných obědů k lidem, kteří si kvalitní, teplé jídlo nemohou dovolit.

A proč jsme s projektem začali? Chceme zachraňovat hodnotné jídlo z firemních jídelen, které zbylo a které by jinak skončilo v koši. I přes snahu kuchařů odpad minimalizovat téměř vždy něco zbyde. Z našich zkušeností se jedná o přibližně 10 porcí v každé jídelně denně. Do vařených pokrmů už se investovalo maximum energie (na vypěstování, zpracování, dopravu i vaření), tak proč ho vyhazovat, když může pomoct lidem v tíživé situaci? To je motto, které nás motivuje, abychom propojili co nejvíc firemních jídelen s klienty charitativních organizací v Praze. A snad i projekt rozšířili do dalších měst.

Koncem března 2022 jsme rychle zareagovali na to, že do Česka přišel velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Podařilo se nám navázat spolupráci s logistickou firmou DODO, která nabídla své služby pro bono, a propojili jsme kantýny s vybranými ubytovacími centry. Projekt ve svém začátku sloužil charitám v Praze, které pomáhají lidem v nouzi, ať už jsou to matky s dětmi, senioři, klienti azylových domů apod. Nyní se rozrůstá i do dalších měst.

Momentálně jsou v provozu tyto linky:

Delirest Restaurace U nás (Holešovice) -> Azylový dům Naděje (Žižkov)

  1. Delirest Restaurace U nás (Holešovice) -> Azylový dům Naděje (Žižkov)
  2. Primirest Gymnázium Kepler (Hradčany) -> K srdci klíč (Dejvice)
  3. Innogy Cafe (Malešice) -> Noclehárna Armáda Spásy (Malešice)
  4. Kooperativa VIG Cafe (Karlín) -> Azylový dům sv. Terezie (Karlín)
  5. CUBE bistro (Chodov) -> Spolek společnou cestou (Chodovec)
  6. Primirest ZŠ Beroun (Beroun) -> Český červený kříž (Beroun)
  7. ASPIRA Cafe (Nové Butovice) -> Diakonie Praha (Stodůlky)
  8. Hilton Old Town Prague (Centrum) -> Azylový dům sv. Terezie (Karlín)
  9. Grand Kitchen (Brno) -> Armáda spásy (Brno)
  10. MIND2Flo (Bořislavka) -> K srdci klíč (Dejvice)
  11. Primirest ZŠ Tanvald (Tanvald) -> Rodinné centrum Maják (Tanvald)
  12. Hilton Prague (Karlín) -> Azylový dům sv. Terezie (Karlín)
  13. Primirest Svobodná škola (Jablonec) -> Centrum denních služeb (Jablonec)
  14. Primirest SŠ řemesel (Jablonec) -> Centrum denních služeb (Jablonec)
  15. ZŠ Pod Žvahovem (Hlubočepy) -> Azylový dům Gloria (Hlubočepy)

A proč se soustředíme na firemní jídelny? V rámci rešerše legislativy jsme zjistili, že firemní jídelny nemají povinnost po skončení výdeje odvádět z darovaných pokrmů DPH. Jinými slovy: když zavřou, nemají už jak jinak jídlo prodat a museli by ho vyhodit. V darování jim tak nic nebrání. Oproti tomu darování pokrmů ze školních jídelen nyní není možné, protože příspěvkové organizace mohou dát dar jen v konkrétních případech, do kterých darování pokrmů nespadá. Dlouhodobě se ale snažíme o umožnění darování i jim: scházíme se s právníky i politiky a doufáme, že se nám do budoucna podaří tuto absurdní situaci odblokovat.

V průběhu roku 2022 a 2023 jsme spolu s dobrovolníky z platformy Česko.Digital vytvořili web pro kantýny a charity a pracovali na aplikaci, která usnadňuje darování pokrmů. Umožňuje zapojeným jídelnám zaznamenat údaje o pokrmech a přivolat kurýra z DODO, který jídlo převeze charitě.

Pokud vás zajímají bližší informace o fungování projektu, podívejte se do sekce FAQ na webu www.zachranobed.cz. Děkujeme všem partnerům a podporovatelům, bez kterých by projekt nemohl existovat.

Přejít nahoru