Zachraň oběd

Projekt Zachraň oběd propojuje firemní jídelny s charitativními organizacemi. Od března 2022, kdy jsme projekt spustili, jsme zajistili darování více než 49 000 porcí zbylých, plnohodnotných obědů k lidem, kteří si kvalitní, teplé jídlo nemohou dovolit.

A proč jsme s projektem začali? Chceme zachraňovat hodnotné jídlo z firemních jídelen, které zbylo a které by jinak skončilo v koši. I přes snahu kuchařů odpad minimalizovat téměř vždy něco zbyde. Z našich zkušeností se jedná o přibližně 10 porcí v každé jídelně denně. Do vařených pokrmů už se investovalo maximum energie (na vypěstování, zpracování, dopravu i vaření), tak proč ho vyhazovat, když může pomoct lidem v tíživé situaci? 

Koncem března 2022 jsme rychle zareagovali na to, že do Česka přišel velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Podařilo se nám navázat spolupráci s logistickou firmou DODO, která nabídla své služby pro bono, a propojili jsme kantýny s vybranými ubytovacími centry. Projekt ve svém začátku sloužil charitám v Praze, které pomáhají lidem v nouzi, ať už jsou to matky s dětmi, senioři, klienti azylových domů apod. Nyní se rozrůstá i do dalších měst.

Momentálně jsou v provozu tyto linky:

 1. Delirest – Restaurace U nás (Praha, Holešovice) -> Azylový dům Naděje (Žižkov) 
 2. Primirest – Gymnázium Kepler (Praha, Hradčany) -> srdci klíč (Dejvice) 
 3. F&T – Innogy Cafe (Praha, Malešice) -> Noclehárna Armáda Spásy (Malešice) 
 4. F&T – Kooperativa VIG Cafe (Praha, Karlín) -> Azylový dům sv. Terezie (Karlín) 
 5. F&T – CUBE bistro (Praha, Chodov) -> Spolek společnou cestou (Chodovec) 
 6. Primirest – ZŠ Beroun (Beroun) -> Český červený kříž (Beroun) 
 7. F&T – ASPIRA Cafe (Praha, Nové Butovice) -> Diakonie Praha (Stodůlky) 
 8. F&T – Vision Cafe (Praha, Holešovice) -> YMCA Praha (Holešovice) 
 9. PC – Grand Kitchen (Brno) -> Armáda spásy (Brno) 
 10. MIND2Flo (Praha, Bořislavka) -> K srdci klíč (Dejvice) 
 11. Primirest – ZŠ Tanvald (Tanvald) -> Rodinné centrum Maják (Tanvald) 
 12. Hilton Prague (Praha, Karlín) -> Azylový dům sv. Terezie (Karlín) 
 13. Primirest – Svobodná škola (Jablonec nad Nisou) -> Centrum denních služeb (Jablonec nad Nisou) 
 14. Primirest – SŠ řemesel (Jablonec) -> Centrum denních služeb (Jablonec) 
 15. Primirest – ZŠ Husova (Náměšť n. O.) -> Domov bez zámku (Náměšť n. O.) 
 16. F&T – City Canteen (Praha, Pankrác) -> Diakonie Praha (Krč) 

A proč se soustředíme na firemní jídelny? V rámci rešerše legislativy jsme zjistili, že firemní jídelny nemají povinnost po skončení výdeje odvádět z darovaných pokrmů DPH. Jinými slovy: když zavřou, nemají už jak jinak jídlo prodat a museli by ho vyhodit. V darování jim tak nic nebrání. Oproti tomu darování pokrmů ze školních jídelen nyní není možné, protože příspěvkové organizace mohou dát dar jen v konkrétních případech, do kterých darování pokrmů nespadá. Dlouhodobě se ale snažíme o umožnění darování i jim: scházíme se s právníky i politiky a doufáme, že se nám do budoucna podaří tuto absurdní situaci odblokovat.

V průběhu roku 2022 a 2023 jsme spolu s dobrovolníky z platformy Česko.Digital vytvořili web pro kantýny a charity a pracovali na aplikaci, která usnadňuje darování pokrmů. Umožňuje zapojeným jídelnám zaznamenat údaje o pokrmech a přivolat kurýra z DODO, který jídlo převeze charitě.

Pokud vás zajímají bližší informace o fungování projektu, podívejte se do sekce FAQ na webu www.zachranobed.cz. Děkujeme všem partnerům a podporovatelům, bez kterých by projekt nemohl existovat.

Přejít nahoru