Obědovka

Na teplé, plnohodnotné jídlo nedosáhne tisíce lidí v azylových domech. Přitom se denně v jídelnách vyhodí desetitisíce nevydaných obědů. Obědovka nasytí a pomůže neplýtvat jídlem. Změnit den k lepšímu, může i jeden plný talíř.

Co je Obědovka?

Koupí Obědovky nám pomáháte rozšiřovat projekt Zachraň oběd o další dárce, příjemce, města i partnery. Naší vizí totiž je, aby se darování zbylého jídla stalo běžnou praxí v celé ČR.

Z dosavadních průzkumů veřejného stravování víme, že i přes veškerou snahu provozovatelů co nejlépe plánovat zbyde denně ve firemních jídelnách až 20 porcí teplého jídla, které se vyhodí. To je 72 000 vyhozených šancí nasytit ty, kteří si sami teplý oběd dovolit nemohou.

Náš současný výzkum navíc ukazuje, že ve školních jídelnách bude počet zbylých porcí také velmi vysoký. Usilujeme tedy o to, aby bylo možné darování i z nich.

Jak to funguje? 

Spolupracujeme s firemními jídelnami, které vaří ve velkém pro zaměstnance nebo veřejnost. Například Delirest, Primirest, Zátiší group, Perfect Canteen. Uvařené obědy, které zde zbydou, od nich převezme distribuční firma DODO a zdarma je převeze na místa, kde si je lidé ihned sní. Pokud jsou azylové domy blízko, pak je motivujeme k vlastní donášce. Jídlo přepravujeme v omyvatelných IKEA a REkrabičkách. Konkrétní spuštěné “linky” najdete zde.

 

Ke komu se obědy dostanou? 

Zachraň jídlo spolupracuje se zavedenými charitativními organizacemi a s azylovými domy, kde na teplé jídlo čekají tisíce lidí v tíživé životní situaci, včetně matek samoživitelek, seniorů a lidí žijících s postižením. A jaké jsou naše cíle? Chceme spustit darování i z příspěvkových organizací a nadále pokračovat v řízení procesu již zapojených linek.

 

Co jsme už dokázali? 

Od spuštění projektu Zahraň oběd jsme zachránili přes 50 000 obědů a číslo každý den stoupá. V současnosti převážíme okolo 100 porcí teplého jídla denně. Spustili jsme mobilní aplikaci usnadňující distribuci a webové stránky propojující dárce a příjemce www.zachranobed.cz. V azylových domech ovšem čekají tisíce lidí a nadále se plýtvá ve školních i nemocničních jídelnách. 

Děkujeme agentuře WMC GREY za pomoc s tvorbou vizuálů a videa!

Partneři

Přejít nahoru