WastedHack

V Česku proběhl WastedHack — první creathon proti plýtvání potravinami a my jsme byli u toho. Zapojilo se do něj 11 týmů s jediným cílem – vytvořit to nejlepší video informující o plýtvání jídlem v domácnostech. Zúčastnili se ho tvůrci různého věku, zkušeností i z rozdílných mediálních oblastí. Vítězem se stal tým Zaraguza. Proč plýtvání řešit?

V Česku proběhl WastedHack — první creathon proti plýtvání potravinami a my jsme byli u toho.

Do creathonu se zapojilo 11 týmů s jediným cílem – vytvořit to nejlepší video informující o plýtvání jídlem v domácnostech. Zúčastnili se ho tvůrci různého věku, zkušeností i  z rozdílných mediálních oblastí. Vítězem se stal tým Zaraguza.

Každému se už někdy stalo, že zapomněl nějakou potravinu v rohu lednice a ta se zkazila, nebo nestihl spotřebovat chleba dřív, než začal plesnivět. Ne vždy se daří dobře plánovat nebo nakupovat a vařit přesně podle seznamu. Proč plýtvání řešit?

  • Podle kvalifikovaného odhadu vyhodí každý z nás ročně jídlo za 3 519 Kč.
  • Podle Eurostatu se v roce 2020 v EU vyhodilo přibližně 127 kilogramů potravin na obyvatele. Z toho 70 kg potravinového odpadu skončilo v koši domácností.
  • Spotřebitelé tak mají na svědomí celých 55 % potravinového odpadu.

Pojďme to změnit!

 

9 zásad, kterými snížiš plýtvání

Nakupuj podle praktických zásad

Nauč se správně skladovat

Plýtvání  v domácnostech můžeš snížit už při nákupu surovin. Nenech se ošálit akcemi a předem si napiš nákupní seznam, v lednici se ti pak nestihne nic zkazit. Co dalšího hlídat v obchodě?

—-> Jak správně nakupovat

Klíčící brambory, mouka napadená škůdci, vodnatá rajčata. Kdo by to neznal? Často za to může nevhodné skladování potravin. Zjisti, jak to napravit. Zamez plýtvání a prodluž trvanlivost jídla.

—-> Jak skladovat

Jak správně číst obaly

Lednička a co do ní ne/patří

Nevyhazuj zbytečně nejen jídlo, ale i peníze tím, že nevidíš rozdíl mezi pojmy „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost“. Jak jsi na tom ty? Dokážeš správně rozlišit informace na etiketách?

—-> Jak číst obaly

To, že jsi něco načal víš ty, ale zbytek rodiny už ne. Zřiďte si záchranářský box, kam budete dávat otevřené produkty určené k rychlému snědení. A jak je to vlastně s ledničkovou slepotou, existuje?

—-> Jak správně zacházet s ledničkou

Mrazák: superhero Záchranáře

Vař beze zbytků

Pokud chceš mít po rozmražení chutné a zdravotně nezávadné jídlo, dodržuj pár jednoduchých pravidel. Neboj se využívat tento moderní výrobek naplno.

—-> Jak správně používat mrazák

Okoralý chleba, natě ředkviček nebo zbylé jídlo rozhodně nevyhazuj. Můžeš si na nich pochutnat díky záchranářským receptům, které pro tebe vymýšlíme.

—-> Záchranářské recepty

Co dělat s přebytky

Dej o plýtvání vědět i ve svém okolí

Svatby, narozeniny, velká zahrádkářská úroda…. Co tedy dělat, když nedokážete všechno přebytečné jídlo sami spotřebovat?

—-> Co dělat s přebytečným jídlem

Sdílej informace o snižování plýtvání jídlem s rodinou, přáteli a komunitou. Informovaní lidé mají větší tendenci změnit své návyky.

Můžeš sdílet články a příspěvky Zachraň jídlo na sociálních sítích.

Podpoř systémové změny

Širší systémová opatření mohou pomoci snížit plýtvání jídlem. To zahrnuje podporu zemědělství a zpracování potravin, které minimalizují ztráty a odpad. Podporování recyklace a využívání zbytků také může pomoci využít potraviny lépe. Podpoř naši práci, ať můžeme navracet respekt k jídlu mezi širší masy!

—-> Jsem v tom s vámi

V Česku proběhl první creathon proti plýtvání potravinami a my jsme byli u toho

Do creathonu se zapojilo 11 týmů s jediným cílem – vytvořit to nejlepší video informující o plýtvání jídlem v domácnostech. Zúčastnili se ho tvůrci různého věku, zkušeností i z rozdílných mediálních oblastí. Vítězem se stal tým Zaraguza. Podívej se na jejich video.⬇️

Přejít nahoru