Pivo podraží a může za to sucho

Máte rádi pivo? Tak to si v příštích letech možná připlatíte. Na vině je klimatická změna, konkrétně extrémně horké a suché počasí posledních let. Právě vedro a sucho totiž ničí úrodu ječmene, nepostradatelné suroviny pro výrobu zlatavého moku - píše britský The Guardian.

Česká republika, Irsko, Belgie nebo třeba Polsko. Národy milovníků piva, ale také země, jejichž ječmen v příštích letech nejspíš výrazně podraží. Horká a suchá léta klasům nesvědčí, a ty končí vyschlé nebo spálené sluncem. A méně ječmene znamená méně piva, tím pádem i zdražování.

Jak sami vědci přiznávají, rostoucí cena piva samozřejmě není tím nejzásadnějším důsledkem, který s sebou změna klimatu přináší. Na druhou stranu se, stejně jako rostoucí cena čokolády nebo kávy, nejspíše negativně dotkne každého z nás. Profesor Dabo Guan z University of East Anglia to shrnul jednoduše:

„Pro miliony lidí na světě je pivo součástí jejich kultury. Zdražení tak prostě zabolí. Jestli si ještě někdy chcete dát pár piv k fotbalu a nevykrást přitom banku, boj s klimatickou změnou je vaše jediná naděje.“

Pravdou je, že klimatické modely zkoumající vliv extrémních výkyvů počasí ukázaly, že pokud něco neuděláme, spadne třeba naše produkce piva asi o třetinu. A jiné státy na tom nejsou lépe. Čína, v současné době největší konzument piva na světě (ano, vážně), očekává propad o 9 procent. Austrálie? Sedm procent. Celosvětová produkce by mohla spadnout skoro o pětinu. A i v tom nejlepším případě, který předpokládá okamžité a výrazně snížení skleníkových plynů, spadne naše produkce o devět až třináct procent.

Co by to udělalo s cenami? Poláci by zaplatili nejtvrději, skoro pětkrát víc než dnes. Naše, irské a belgické ceny by se zdvojnásobily. Tato zpráva přitom přichází jen asi měsíc poté, co Plzeňský Prazdroj oznámil zdražení ležáků o korunu padesát za půllitr. Na vině jsou podle společnosti zvyšující se náklady. Profesor Guan pak dokonce neváhá hrozící nedostatek přirovnat k americké prohibici, a připomíná, jak v éře nedostatku kvetl organizovaný zločin.

Pivo by navíc nemuselo být jedinou věcí, která podraží. Většina světové produkce ječmene se používá jako krmivo pro dobytek a jeho rostoucí cena tak nejspíše způsobí zdražování masa a mléčných výrobků. Zajímavé nicméně je, že maso nejspíše podraží méně. Důvod? Většina ekonomik preferuje produkci masa a mléka nad vařením piva. Hladová zvířata by tak dostala přednost. Může se tak stát, že kdysi nejlidovější z nápojů se v nadcházejících letech stane stejně luxusním zbožím, jakým je dnes šampaňské nebo skotská whisky.

 

Foto: Pixabay

Článek vznikl v rámci projektu Mluvme o plýtvání potravinami.

Zdroj: The Guardian

Další články

Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a
Nová vyhláška Ministerstva zemědělství č. 121/2023 Sb. přináší pro náš projekt Zachraň oběd důležitý průlom v boji proti plýtvání potravinami.
Přejít nahoru