Pořádně vychladit
Chlad v lednici zpomalí růst nežádoucích bakterií. Mnoho lidí má ale teplotu v chladničce nastavenou příliš vysoko: optimální teplota je do 5 °C, jinak se jídlo rychleji kazí. Pokud nemá váš přístroj ukazatel, použijte klasický venkovní teploměr, díky němuž změříte teplotu ve všech částech ledničky. Nejvyšší teplota bývá logicky v horní poličce – jak víme z fyziky, teplý vzduch stoupá nahoru.
Ať může proudit vzduch
Aby chlazení probíhalo správně, musí uvnitř dobře cirkulovat vzduch: lednička by měla být plná tak ze tří čtvrtin. Taky už se vám stalo, že vám kousek obalu nebo mrkvová nať přimrzla k zadní stěně? Pozor na to, potraviny by se jí neměly dotýkat.
Vařené jídlo zchlaďte
Příliš mnoho uvařeného jídla? Nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu a do dvou hodin poté ho vložte v uzavřené krabičce do lednice. Příliš teplý pokrm rychle zvýší teplotu uvnitř chladničky a to pro trvanlivost ostatních potravin nevěstí nic dobrého.
Další tipy najdete zde
Ledničková slepota
Díváte se do lednice a nějak tam nic dobrého nevidíte? Vědci pro tento jev dokonce zavedli termín: fridge blidness. Nebojte, stává se to skoro všem. Pojďme si ale dát společný závazek, že zírání omezíme. Když se dvířka otevřou na příliš dlouho, vzduch uvnitř se v ní oteplí, a to jídlu nedělá dobře.
Mějte to na očích
Nejenom v logistice, ale i doma by mělo platit pravidlo FIFA: First in, first out. Dávejte si nejčerstvější potraviny do zadní části poličky, ať včas spotřebujete suroviny, které vám nejdříve prochází. Můžete si zřídit i záchranářský box, kam budete dávat načaté produkty určené k rychlému snězení.
Opravdu tam patří?
Některé potraviny často končívají v lednici, i když tam nepatří. Jedná se třeba o banány, chleba nebo exotické ovoce. Jak správně skladovat, najdete v naší brožuře, nebo se mrkněte na tohle zajímavé video v angličtině od britské organizace Love Food Hate Waste.