Data na obalech způsobují zbytečné plýtvání

Až 8,8 milionů tun jídla v EU se ročně vyhodí kvůli datům na obalech potravin. Jedním z důvodů je, že spotřebitelé mají mezery ve znalosti významu označení. Jak jste na tom vy?

Nemalé množství potravin je vyhozeno v souvislosti s označováním trvanlivosti potravin. Dle průzkumů je to až 10 % celkového objemu vyplýtvaných potravin v EU, což je ročně okolo 8,8 milionu tun. Kampaň Spotřebuj mě má za cíl zvýšit povědomí spotřebitelů o tom, co znamenají data na obalech. Na našem webu k tomu vznikla speciální stránka a můžete se těšit i na několik zajímavých článků v sekci Novinky.

Rozumíš označení na obalech správně? Odpověď najdeš zde.

Proč se zaměřujeme na toto téma? Více než polovina Čechů chápe pojem „minimální trvanlivost do“ stejně jako termín „spotřebujte do”. Minimální trvanlivost přitom pouze garantuje, že do daného data bude výrobek nejkvalitnější. Je možné, že zbytečně vyhazují jídlo, které je stále v pořádku. Z výzkumů ve Velké Británii vyplývá, že takhle přijde vniveč více než polovina jogurtů, vajec, omáček a třetina masa, ryb a dezertů.

Ti, kdo vyhazují jídlo nejvíce, nejsou ani supermarkety, ani zemědělci, ale samotní spotřebitelé. Domácnosti mají na svědomí 53% podíl z veškerého vyhozeného jídla. Tak se pojďme něco přiučit o označování trvanlivosti, abychom tohle číslo trochu snížili.

Další články

Podzim je za rohem, a s ním přichází i sezóna dýní! Tyto oranžové krásky nejsou jen dekorací na Halloween, ale
Nedávno jsme přinesli data získaná z měření potravinového odpadu ve 4 školních jídelnách v Praze, které jsou zřizované a vaří
Náš projekt Prague Food Waste odhalil, že ve čtyřech pražských školních jídelnách, fungujících jako příspěvková organizace, končí až 31 %
Přejít nahoru