Jak kalkulačka v praxi funguje?
Jídlo a jeho přípravu hodnotí na škále 1-5 jako ve škole v celkem 5 kategoriích:
- Množství skleníkových plynů spojené s přípravou jídla;
- Celkové množství využité vody;
- Plocha půdy potřebná na vypěstování/chov;
- Látky způsobující okyselování půdy, které byly přípravou vypuštěny;
- Uvolňování fosforu a dusíku do vody (eutrofizace).
Houbový kuba
Staročeská klasika, houbový kuba se slaninou smažený na sádle, si v dopadu na životní prostředí vede dobře. Tedy alespoň tehdy, když použijete lokální suroviny. Při našem výpočtu jsme vařili z české cibule, krup, sádla i hub a použili jsme sklokeramický vařič a elektrickou troubu mladší 5 let. Takto připravený kuba dostává od kalkulačky za 1. Na porci se spotřebují 2 l vody, vyprodukuje se 140 g skleníkových plynů a do půdy se vypustí 3 g emisí ekvivalentu oxidu siřičitého. Oproti hovězímu guláši s houskovým knedlíkem, který spotřebuje 60 l vody a vyprodukuje přes 4 000 g oxidu uhličitého, se jeví šetrně.
Řízek se salátem
Pokud se obáváte, že „čtyřnohý kapr“ se salátem v testu pohoří, můžete si oddechnout. Pokud salát uděláte v lehké variantě (brambory, zelenina, vejce a bílý jogurt), z lokálních surovin a ke smažení a vaření využijete indukční desku, jako jsme to v tomhle případě udělali my, dostanete od kalkulačky celkovou známku 2. Horší známku má na svědomí zejména vepřové maso, které v kategorii změna klimatu přispívá ke známce 4, tedy jen o stupínek méně než hovězí guláš. Oproti kubovi tak jedna porce na štědrovečerním stole vyprodukuje 1 254 g oxidu uhličitého, 19 g emisí ekvivalentu oxidu siřičitého a spotřebuje 8 litrů vody.
Myslete na to, až se budete připravovat na svátky. S množstvím uvařeného jídla hrozí, že toho taky hodně vyhodíte. To ostatně radí i Dana Kapitulčinová z Nutriční stopy:
„I jeden řízek či troška cukroví jsou spojené s nemalými dopady na životní prostředí. To, co z připraveného jídla zbude, je tedy určitě lepší schovat na později. Jako novoroční předsevzetí si můžete třeba dát snížení konzumace masa a živočišných produktů všeobecně.“
A ještě dodává: „Možností, jak stopu snížit, je ale celá řada. Na stránkách kalkulačky nutriční stopy například nabízíme 7 doporučení pro zdravé stravování, které je zároveň šetrnější k životnímu prostředí.“
Více na www.nutristopa.cz
Jak jsme počítali výsledky? Podívejte se na postup u houbového kuby, řízku se salátem i u guláše.
Infografiky: Kristýna Greplová, foto: Pixabay
Článek vznikl v rámci projektu Mluvme o plýtvání potravinami.