Projekty

Zachraň jídlo spatřilo světlo světa v roce 2013, kdy jsme uspořádali náš první happening.
Od té doby se nám podařilo skrz naše projekty, osvětové kampaně a výzkumy realizovat několik významných systémových změn. A těšíme se na další výzvy.

Naše přelomové projekty v záchraně jídla

Naše projekty

  • Roky

  • Štítky

Paběrkování je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Pod tímto slovem se skrývá dříve běžná, ale dnes už téměř zapomenutá tradice. Jde o sbírání plodin, které by zůstaly po sklizni na poli či v sadu.
Naší první viditelnou a úspěšnou akcí byla “Hostina pro tisíc”, happening uspořádaný 10. září 2013. Jednalo se o společný oběd pod širým nebem přímo na Václavském náměstí uvařený z více než 450 kg surovin, které by jinak přišly vniveč, a to kvůli estetickým nárokům nebo blížícímu se doporučenému datu spotřeby.
Happening Tisíc kilo se uskutečnil 18. října 2014 na piazettě Národního divadla. Kladl si za cíl upozornit na plýtvání v oblasti zemědělství a na možnost darovat zemědělské přebytky Potravinové bance.
V roce 2015 jsme předposlední adventní neděli rozdávali vyřazené vánočky, které neodpovídalyí estetickým standardům. Buď málo vykynuly, byly špatně spletené, při pečení praskly nebo byly trochu zakroucené.
Zahnutá mrkev, malý brambor, žlutý květák. V naší "Křivé polévce" jste je nemohli rozeznat od jejich perfektně rovných, velikých a barevně vyhovujících příbuzných. V sobotu 5. září 2015 jsme vařili ze zeleniny, která je pro obchody málo lákavá a na stůl k lidem by se nikdy nedostala. Zaorala by se do pole nebo by skončila jako krmivo pro zvířata či na kompostu.
V zemích Evropské unie se každý rok vyprodukuje 88 milionů tun potravinového odpadu v hodnotě asi 143 miliard eur. Nejvíce k tomu přispívají domácnosti, které jsou zodpovědné za 47 milionů tun potravinového odpadu - jedná se o nezužitkovné jídlo i odpad například ve formě slupek. To je v přepočtu asi 173 kilogramů na osobu.
Ještě teď se nám sbíhají sliny při vzpomínce na tři skvělé saláty ze zachráněného ovoce a zeleniny, který vykouzlil kuchař Michal Hromas v rámci akce Disco salát 5. září 2018. Hudba, jídlo, chlebové pivo a parádní atmosféra.
Až 8,8 milionů tun jídla v EU se ročně vyhodí kvůli datům na obalech potravin. Jedním z důvodů je, že lidé nechápou rozdíl mezi pojmy "spotřebujte do" a "minimální trvanlivost". Zbytečně tak vyhazují nejen jídlo, ale i peníze. A jak jsi na tom ty? Dokážeš správně rozlišit informace na etiketách?
Ve čtvrtek 2. září 2021 jsme v Praze převezli 162 porcí zbylých obědů z jídelen k lidem v nouzi. Byl to velký milník v naší snaze zjednodušit darování nevydaných jídel potřebným.
Nyní již putovní interaktivní výstava Zachraň jídlo, která vznikla ve spolupráci s týmem Atria na Praze 3, kurátorem Fuczikem a umělci Vendulou Chalánkovou a Viliamem Slaminkou. Cílená byla převážně na mladší žáky. Dozvědět se na ní mohli, jak k nám jídlo cestuje nebo kolik vody je potřeba na jeho výrobu.
Na podzim 2019 jsme v Pražském kreativním centru rozdávali 300 porcí žemlovky zdarma. Upekli jsme ji s Fresh&Tasty ze zachráněných surovin. Společně s happeningem jsme oslavili křest naší nové kuchařky Zachraň jídlo v kuchyni, uspořádali jsme promítání s diskuzí, workshopy výroby sušenek a výstavu o plýtvání jídlem.

Uspořádáme záchranářský workshop
u vás ve firmě

Připravíme workshop na míru. Společný seminář či teambuilding pro firmu, neziskovku, sociální podnik nebo jen skupinu nadšených zaměstnanců s vámi vyladíme tak, abyste si z něj odnesli přesně to, co potřebujete. Přidejte se ke stovkám zaměstnanců, kteří ví, jak šetřit jídlem.

Partneři

Finanční partneři

Mediální partneři

Přejít nahoru