Kde se dá ve městě najíst přímo ze stromu? Odpoví Na-ovoce.cz

Před nedávnem nás kontaktovala skupina provozující stránku Na-Ovoce.cz, jejichž projekt se nám moc zalíbil. Snaží se mapovat jedlé plodiny rostoucí přímo ve městech. Ovocné stromy, divoce rostoucí bylinky, zapomenuté zahrady... Prostě lovci a sběrači se v nás nezapřou. Proto jsme se rozhodli, že bychom spolu do budoucna mohli více spolupracovat. Jejich tým tvoří profesně velmi pestrá čtveřice kamarádů, které živí grafický design, produkce nebo management. Jak stránka Na-Ovoce.cz vznikla, popisuje jedna ze zakladatelek, Kateřina Kubánková.

Jaké ovoce nebo bylinky se dají v městském prostředí nalézt?

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud se člověk vypraví do terénu s cílem mapovat ovocné stromy a bylinky, je až překvapen, kolik jich ve městě může nalézt. Určitě jsou to všechny známé druhy ovoce, ale třeba i ty méně známé nebo pozapomenuté jako moruše, kdoule nebo jeřáb. U bylinek je to trošku komplikovanější, protože ty v listech mohou koncetrovat velké množství škodlivin, pokud rostou v blízkosti cest. Ale například divoký česnek v Šáreckém údolí je prvotřídní.

Co nejlepšího jsi při svých pátrání objevila?

Velkou radost mi udělala švestka (ringle) na cyklotrase podél Vltavy. Ze všeho nejraději ale objevuji staré pražské ovocné sady, které město postupně obnovuje. Jsou to skutečné oázy klidu uprostřed rušné metropole.

Kdy tě poprvé napadlo, že by se takové plody daly sbírat?

Volně rostoucí ovoce jsme v rodině sbírali vždy. Věděli jsme, kam v červnu na třešně a v řijnu na ořechy. Hrála v tom roli také skutečnost, že jsem se do Prahy přistěhovala celkem nedávno a místa, kam může člověk vyrazit na ovoce, byla najednou neznámá.

Navíc jsem se před dvěma lety dozvěděla o německé komunitní mapě Mundraub.org a přála jsem si, aby podobná iniciativa vznikla také v Čechách. Německá komunitní platforma funguje od roku 2009 a  za dobu svého působení zrealizovala celou řadu pěkných projektů. Na Slovensku je to potom o něco mladší veřejná mapa Fruitmap.sk našeho kamárada Michala Šimonfyho. S Fruitmap také sdílíme naši databázi míst. Ve světě existuje celá řada podobných iniciativ, což je skvělé, protože díky nim téma ovocných stromů v krajině a ve veřejném prostoru nabývá na významu.

na_ovoce_5

Jak funguje vaše stránka?

Základ tvoří mapa, do které mohou přispívat registrovaní uživatelé. Každé vyznačené místo má svůj stručný profil, kde by měl přispěvatel lokalitu blíže opsat. Několik uživatelů si přálo sdílet také své soukromé stromy, protože nejsou schopni ovoce zpracovávat. V detailu místa je nutné tuto skutečnost uvést, aby se případný návštěvník nezalekl, že přišel na soukromou zahrádku. V brzké době by měla přibýt také možnost vkládání fotografií a diskuse. Díky těmto nástrojům bude mít každý možnost upozornit komunitu na případné změny, ale také na stromy, které do mapy nepatří.

Kolik máte uživatelů a jaký ohlas jste od nich zaznamenali?

V současnosti máme více jak 200 registrovaných uživatelů a další přibývají. Ohlasy jsou veskrze pozitivní, což nás samozřejmě moc těší a dává nám energii do další práce.

Další články

Aplikace Zachraň oběd je na světě. Po dobu několika měsíců jsme na jejím vývoji spolupracovali s firmou Etnetera Flow. Proč
Náš rozhovor se CSR manažerkou Lucií Loučkovou ze společnosti Tesco v České republice otevírá dveře do světa jejich boje proti
Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Přejít nahoru