„Plýtvání potravinami v nemocnicích je do značné míry skrytým problémem a důvody takto vysokých čísel mohou být složité“, řekla zdravotní mluvčí Sinn Féin Louise O´Reilly a dodala, že jako nejčastější důvod potravinového odpadu bývá zmiňováno poskytování nevhodných potravin či jejich špatná kvalita. Ministerstvo zdravotnictví společně s HSE teď musí přezkoumat, zda tomu tak skutečně je a zajistit, aby se kvalita i druh nabízených potravin ve zdravotnických zařízeních zlepšily.
A jak vypadala konkrétní čísla po detailním průzkumu potravinového odpadu z 15 různých nemocnic?
- 27 % odpadu je jídlo, které nebylo vůbec servírováno
- 18 % představují zbytky, které pacienti nechali na talíři (přičemž hlavním důvodem, proč pacienti jídlo nesnědli, byla příliš velká porce)
- 4 % odpadu byla přichystaná jídla, kterých se nikdo ani netknul (pacient na oddělení v době jídla nebyl, byl propuštěn domů či jídlo odmítl)
Data z České republiky nemáme, ale zeptali jsme se vás na Facebooku
Inspirací, jak snížit množství odpadu ve zdravotnických zařízeních, pak může být St. Michael‘s Hospital v Dunleary, jejíž program proti plýtvání zahrnoval opatření jako servírování menších porcí kaše na snídani, poskytování různě velkých porcí pro starší pacienty a pacientky a snížené množství mléka v jednotlivých džbánech. Nemocnice také začala umisťovat zbývající porce do nádob v chlazeném automatu, odkud si je personál noční směny mohl zakoupit a ohřát v mikrovlnné troubě. Díky těmto krokům se během jediného roku podařilo nemocnici snížit množství vyhozeného jídla o 40 %.
Zdroj: The Journal.ie