WASTED! Jídlo na vyhození (WASTED! The Story of Food Waste)
Jak se z odpadu může stát chutné jídlo? To se dozvíme díky tvůrkyním Anně Chai a Naře Kye, které oslovily vlivné šéfkuchaře. Společně ukázali, že stačí pár jednoduchých změn, aby se to, co považujeme za zbytky, dalo využít a přeměnit do neuvěřitelných pokrmů. Pokud se vás trailer zaujme, podívejte se na celý film.
Neboj se a jez! (Just Eat It!)
Pokud bychom se měli shodnout na tom, co lidé opravdu milují, pak je to jídlo. Tak jak je možné, že téměř 50 % potravin skončí v koši? Jen a Grant poté, co zjistí, kolik dobrého jídla se ročně vyhodí v Severní Americe, vyškrtnou z života nákupy a snaží se přežít pouze na potravinách, které měly původně skončit v koši. Podívejte se na dokument režiséra Granta Baldwina o posedlosti daty, iracionálních normách a paradoxu plýtvání v zemi, kde desetina lidí nemá dostatek jídla. Just Eat It si můžete koupit na Amazon.
Zbytečný odpad (Wasted Waste)
Někdo v nich vidí bufeťáky, oni si však říkají „freegani“. Dokument vypráví o životním stylu lidí, kteří bojkotují systém, odmítají jakoukoliv formu vykořisťování lidí či zvířat a hledají nová udržitelná řešení ve společnosti, která se dle jejich názoru stala až příliš konzumní. Pro kus žvance se tak vydávají na lov po koších a kontejnerech.
Z popelnice do lednice (Taste The Waste)
Německý dokument se věnuje nesmyslnosti politických a ekonomických norem, které vedou k ohromnému plýtvání jídlem. Zároveň poukazuje na fakt, že čím víc bohatneme, tím více ztrácíme smysl pro hodnotu jídla a nezajímáme se o to, z čeho a jak vzniká. Dokument si můžete objednat tady.
Jak nakrmit svět (How To Feed The World)
Desetiminutový film, který byl původně vytvořen pro diváky ve věku 9-14 let, pomocí poutavé grafiky shrnuje mnoho problémů týkajících se nejen našeho přístupu k potravinám, ale i globalizace a nejistoty, které v současné době čelíme.
Zachránci jídla (Food Savers)
Film Valentina Thurna vypráví příběh lidí, kteří se snaží, abychom se k jídlu začali chovat jinak. Farmáři, vedení supermarketů, kuchaři, studenti designu i úplně normální rodinky: ti všichni se snaží o nalezení úcty k jídlu, která se v posledních letech vytratila.
Rotten
Samozřejmě nesmíme zapomenout na Netflix. Zkuste si vyhledat dokumentární sérii o jídle Rotten a seznamte se s tím, jak se ve světě běžně vyrábí jídlo a nejrůznější suroviny. Díky pár dílům pořadu se budete při nákupu mnohem více zamýšlet nad dopadem vašeho spotřebitelského chování.
Úvodní foto je z dokumentu Just Eat It