4 jedlé rostliny, které najdete za domem

Jaro už je oficiálně tady a příroda se začíná zelenat. Načerpejte sílu nejen ze slunce, ale také z čerstvých rostlin. I za vaším domem určitě rostou jedlé poklady, o kterých jste nevěděli. A využívání sezónních a lokálních surovin je přeci nejlepší! Tak do toho.

Kopřivy

Kdo by řekl, že tak nepříjemný plevel je léčivá bylina, která obsahuje vitamíny C1, B2, B6, minerály a různé prospěšné kyseliny. Na její trhání si nezapomeňte vzít rukavice. U pojídání už se ale nemusíte bát, po vysokém zahřátí kopřiva pálit přestane.

 • Připravte si detoxikační čaj z čerstvých listů. Pijte ho dvakrát denně po dobu 14 dnů.
 • Kopřiva se skvěle hodí do jarních nádivek spolu s dalšími bylinkami. Působí totiž protizánětlivě a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů.

Pampelišky

Noční můra pro každého zahrádkáře? Pro nás léčivá rostlina, a to na mnoho způsobů. Lze ji zužitkovat od květu po kořeny.

 • Čaj ze sušeného kořene je vhodný na pročištění krve a napomáhá trávení.
 • Listy i stvoly přidejte do svého salátu. Mají totiž dobrý vliv na játra.
 • Z květů si uvařte pampeliškový sirup/med:

V litru vody přiveďte k varu cca 200 květů. Po 15 minutách hrnec odstavte a přes noc nechte louhovat. Další den šťávu sceďte přes síto a květy pořádně vymačkejte. Přidejte jeden kilogram cukru (čím více cukru, tím větší hustota) a šťávu z celého citronu. Hrnec postavte na plotnu a vařte 1 až 1,5 hodiny, dokud se přebytečná voda neodpaří a směs nezhoustne.

Medvědí česnek

Nedoceněná bylina, která je lékem snad na všechny neduhy. Je zachráncem při střevních problémech jako jsou průjem, zácpa, plynatost nebo špatná funkce střev. Také pročišťuje ledviny a močový měchýř.

 • Čerstvě nasekané listy se hodí na chléb nebo brambory, do salátů, polévek nebo je zkuste podusit jako špenát.
 • Medvědí víno pomáhá lidem s trvale zahleněnými průduškami:

Hrst nadrobno nasekaných listů povařte v ¼ l vína vašeho výběru či šálek na jemno nasekaných listů louhujte 14 dní ve víně.

 • Podpořit paměť nebo zabránit ateroskleróze (ucpávání cév tukem) můžete pomocí medvědích kapek:

Nadrobno nakrájenými listy naplňte láhve až po hrdlo, zalijte 40 % kvalitní kořalkou a postavte na 14 dní na teplé místo. Přidávejte denně 10 až 15 kapek do vody.

Sedmikrásky

Nenápadná kytička v sobě skrývá léčivé látky jako hořčiny, třísloviny, minerální látky a vitamín C. Lze ji používat vnitřně (proti nachlazení, nechutenství) nebo zevně (na vyrážky, akné).

 • Sedmikráskové květy jsou jedlé, a proto se dají přidat do salátů, polévek nebo jako ozdoba na jakýkoli pokrm.
 • Čajový nálev je ideální na jarní pročištění organismu nebo proti kašli.

Pár pravidel pro sběr bylinek

 • Rostliny sbírejte co nejdál od civilizace. Budete mít jistotou, že v nich nebude usazen prach a těžké kovy.
 • Nesbírejte léčivky do igelitových pytlíků. Mohou se zapařit a znehodnotit.

 

 

Foto: Flickr, Zachraň jídlo

Článek vznikl v rámci projektu Mluvme o plýtvání potravinami.

Další články

Náš projekt Prague Food Waste odhalil, že ve čtyřech pražských školních jídelnách, fungujících jako příspěvková organizace, končí až 31 %
Aplikace Zachraň oběd je na světě. Po dobu několika měsíců jsme na jejím vývoji spolupracovali s firmou Etnetera Flow. Proč
Náš rozhovor se CSR manažerkou Lucií Loučkovou ze společnosti Tesco v České republice otevírá dveře do světa jejich boje proti
Přejít nahoru