Vyhazujeme hlavně pečivo, ovoce a zeleninu. Rychle se kazí

Zájem zjistit, proč a jak potravinami plýtváme, vzrůstá. V posledních dvou letech se uskutečnilo několik průzkumů veřejného mínění na toto téma a můžeme říci, že se v nich opakuje několik faktů. Jaké to jsou? Co prozrazují výzkumy o našem spotřebitelském chování? V tomto článku jsme čerpali z tří nezávislých výzkumů agentur IPSOS, CVVM a Simply5 (provedený pro společnost IKEA).

1. Vyhazujeme především pečivo, ovoce a zeleninu. Dále často končí v koši mléčné výrobky a uvařená jídla, která nestihneme zkonzumovat.

2. Vyhazujeme proto, že se jídlo zkazilo, je plesnivé nebo má prošlou dobu spotřeby.

3. Lidé deklarují, že se snaží neplýtvat, ale zároveň několikrát týdně nebo měsíčně vyhazují.

4. Nejvíc se k vyhazování jídla přiznávají mladí lidé mezi 18 – 29 lety, kteří podle statistik patří k největším „plýtvačům“.

5. Podle respondentů by pomohlo lepší plánování nákupů, pravidelná kontrola trvanlivosti a častější a menší nákupy.

6. Lidé by přivítali víc informací o správném skladování

Další články

Den proti plýtvání, který se konal 10. dubna 2025, přivedl do Skautského institutu na Staroměstském náměstí zájemce o naše téma.
Představte si, že ve školní jídelně zbyde na konci dne několik desítek porcí obědů. Kam putují? Bohužel, dosud většinou rovnou
Od příštího roku dojde u našich sousedů ke zvýšení poplatku za potravinový odpad obchodů a obchodních řetězců. Toto opatření je
Přejít nahoru