Kolik jídla se vyhodí v nemocnicích?

Ti méně šťastní z nás už to možná zažili: delší pobyt v nemocnici, kdy jsme odkázáni na pomoc personálu a na přísun nemocniční stravy. Pokud jste strávili nějaký čas v nemocnici, možná jste si během toho všimli i poměrně velkého plýtvání potravinami, ke kterému v nemocnicích dochází.

Důvody vyhazování jsou různé: od kvality jídla, malého apetitu pacientů, příliš velkých porcí, jiných chuťových preferencí nebo nepřesného plánování. Podle nizozemské studie Wageningenské univerzity se v Holandských nemocnicích vyhodí asi čtvrtina jídla, kterou nemocnice nakoupí.

Podobné číslo odhaduje ze své dlouholeté praxe i staniční sestra mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Petra Malinová: „Záleží na skladbě pacientů a na oddělení…“

„V průměru by se mohlo jednat tak o 20 % jídla. Velký vliv má kromě kvality jídla i přístup personálu a to, jak moc chtějí lidi nakrmit, jak jim to předpřipraví, nakrájí.“

O gramáži porcí rozhoduje podle diagnózy dietní sestra, která určuje, v jakém množství a složení by měl pacient jídlo dostat. V Klaudiánově nemocnici spolupracuje dietní sestra s vedoucí kuchyně a s vedoucím kuchařem, přičemž denně vydají okolo 330 porcí jídla. Výběr jídla ale většina pacientů ovlivnit nemůže.

Podle nizozemských výzkumů se nejvíc vyhazuje vařená zelenina, což potvrzuje i paní Malinová: „Z mé zkušenosti na talířích nejčastěji zůstávají vařené brambory…“

„Zatímco mladší lidé nedojídají polévky, starší lidé nejsou zvyklí na moderní kuchyni a příliš nejí ani ovoce a zeleninu. Je to generační záležitost.“

Podobnou zkušenost má i naše facebooková sledující, která pracuje ve Fakultní nemocnici Motol: „Ještě jsem neviděla jediného pacienta, který by snědl jablko, pomeranč nebo jiné ovoce či zeleninu, kterou dostane. Staří lidé a lidé trpící nechutenstvím či nějakými obtížemi dostávají stejnou porci jako ostatní. Naopak například muži v produktivním věku požadují více pečiva. Polívku většina pacientů nejí. Návštěvy nosí pacientům jídlo z domova nebo si pacienti chodí sami něco koupit do bufetu – jídlo z nemocnice velmi často končí nedotčené.“

O své zážitky z nemocniční kuchyně se podělila i naše další sledující: „V tomhle pytli je 3,5 kg, takže v tom kýblu může být tak 5 kg. A je to od pátku od 22 lidí, kdy pečivo mají na snídani a večeři.“

Kolik peněz by se ušetřilo?

V českém prostředí je nemocniční strava hrazena pojišťovnou a částečně nemocnicí, pacientům je poskytována zdarma. Finančně se spolupodílí pouze ti, kteří si připlatí za nadstandardní péči a ti také mají možnost výběru jídla z menu. Otázkou je, jestli by ve finále nemocnice nemohla ušetřit, pokud by možnost výběru měli všichni pacienti.

Z těchto důvodů provádí Wageningenská univerzita výzkumy v nizozemských nemocnicích, aby zjistila, v jaké části procesu se nejvíc plýtvá a kolik peněz by se dalo ušetřit. Podle jejich dosavadních výzkumů v 15 nemocnicích by za rok každá mohla ušetřit 50 000 až 150 000 €. Ušetřené peníze by se mohly investovat do kvalitnějších surovin, což by zvýšilo spokojenost pacientů a jejich celkový stav.

Další články

Náš rozhovor se CSR manažerkou Lucií Loučkovou ze společnosti Tesco v České republice otevírá dveře do světa jejich boje proti
Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a
Přejít nahoru