Co ví o plýtvání jídlem mladá generace? Máme za sebou pilotní vzdělávací projekt

Celkem 80 žáků absolvovalo pilotní vzdělávací projekt, ve kterém jsme se zaměřili na plýtvání potravinami. Studenti ve věku 13 - 15 let monitorovali, kolik jídla se vyhodí u nich doma v kuchyni, za úkol dostali vymyslet "záchranářský" recept z potravin, které se v jejich domácnostech nejčastěji vyhazují, nebo nafotit zajímavé tvary ovoce a zeleniny, na které narazili při nakupování.

Výukové hodiny proběhly v průběhu jara ve čtyřech třídách na Základní škole Kladská a na Gymnáziu prof. Jana Patočky v Praze. Reakce na hodiny, které společně vytvořili členové Zachraň jídlo Veronika Kučerová a David Hájek, byly pozitivní. Podle učitelky Petry Dufkové z Gymnázia prof. Jana Patočky byly děti z vyučovacích hodin nadšené a dozvěděly se spoustu nových a praktických věcí.

Pilotní vzdělávací projekt je první vlaštovkou, díky níž se chceme dozvědět informace o tom, jak vyhazování jídla vnímá mladá generace. Během vyučovacích hodin se diskutovalo a na závěr žáci vyplnili dotazník o svém chování. Informace o přístupu mladých lidí k vyhazování potravin zúročíme během podzimní soutěže zaměřené na věkovou skupinu 13 – 18 let, která vtipnou formou upozorní na problém vyhazování jídla na úrovni spotřebitelů.

V rámci pilotního projektu vznikla brožura Neplýtvej a yes a pracovní listy s informacemi a radami, jak se chovat zodpovědně k jídlu: například jak správně skladovat potraviny v lednici.

 

Foto: Jana Čerevková

Další články

Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a
Nová vyhláška Ministerstva zemědělství č. 121/2023 Sb. přináší pro náš projekt Zachraň oběd důležitý průlom v boji proti plýtvání potravinami.
Přejít nahoru