Předáváme projekt paběrkování

Jezdit na pole kolem Prahy a sbírat křivou zeleninu pro potravinové banky jsme začali v roce 2015. Od té doby jsme podpořili vznik nezávislých dobrovolnických skupin v jižních Čechách, na Brněnsku a v Litoměřicích. Teď přišel čas předat paběrkování v okolí Prahy. Proč? A jak to teď všechno bude?

Po pěti letech je na čase posunout projekt paběrkování o kousek dál. Zatímco Zachraň jídlo se bude soustředit na nové výzvy a na systémové změny, aby se jídlem neplýtvalo, projekt paběrkování přebírají dvě z našich aktivních dobrovolnic. Noví lidé, nová energie, nové nápady – těšíme se, jak se náš původní nápad dál rozvine.

Paběrkování v okolí Prahy teď najdete pod názvem DobroPolníci a povedou ho sestry Katka a Klára Peřinovy. Jak říká Lucka, která měla v Zachraň jídlo paběrkování na starosti:

„Jsem moc ráda, že jsme našli spolehlivé parťáky, kteří se paběrkování ve středních Čechách ujmou.“

Pořádat výjezdy není jednoduché. Vyžaduje to hodně telefonování se zemědělci, shánění dobrovolníků, no a někdy i dolování mrkve motykou z totálně zatvrdlé půdy. Proto je skvělé, že novými koordinátorkami se stanou právě Katka a Klára Peřinovy, které s námi na paběrkování už několikrát byly a ví, jak to chodí.

DobroPolníci

Pro svou nezávislou skupinu si vybraly jméno DobroPolníci, protože název přesně vystihuje, o čem paběrkování je. Nasbírané potraviny z polí, které by se nevyužily kvůli svému vzhledu, dobře poslouží klientům potravinových bank. A ti, kdo plodiny nasbírají, z toho mají dobrý pocit.  

Katka Peřinová

„O paběrkování jsem se dozvěděla úplně náhodou z Facebooku a hned jsem se přidala na několik výjezdů. Nejvíc mě na polích dostává, jak je to celé postavené na hlavu. Tolik energie se věnuje tomu, aby ovoce a zelenina vyrostla. A nakonec by vše přišlo vniveč.“

Klára Peřinová

„K paběrkování mě přivedla Katka, která mi nadšeně vyprávěla o zážitcích z výjezdů. Byla jsem na mrkvi, cibuli, rybízu i kedlubnách. Kombinace zachraňování spousty jídla a sociální přesah jeho předání potravinové bance mi dělá velkou radost.“

Klára by v rámci paběrkování ráda navázala na svou práci ve školce. Chce dětem přiblížit, kde se ovoce a zelenina berou. Mnoho z nich totiž ani netuší, jak se pěstují třeba rajčata. Klientům potravinových bank chtějí sestry zase ukázat, jak sesbírané suroviny různě zpracovat.

Chcete se přidat a paběrkovat s Katkou a Klárou? 

Přihlaste se k odběru novinek a pozvánky na výjezdy vám budou pravidelně chodit. Jedná se novou databázi, takže se k odběru přihlaste i v případě, že jste doteď dostávali pozvánky od Zachraň jídlo. Jak výjezdy fungují se dozvíte na nové webové stránce DobroPolníků. Zachraň jídlo bude letos DobroPolníky podporovat příspěvkem na palivo a ve volném čase se určitě přidáme i na pár výjezdů.

Co chystáme v Zachraň jídlo?

Paběrkování v okolí Prahy už koordinovat nebudeme, místo toho se zaměříme na zjednodušení podmínek, za kterých mohou restaurace a jídelny darovat hotová jídla potřebným. Aby jídlo, do kterého se vloží nejvíce energie, nekončilo večer v kontejneru, ale u těch, kteří to opravdu ocení. Sledujte, jak postupujeme.

 

Meta:

Foto: Zachraň jídlo

Zachraň jídlo

 

 

 

Další články

Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a
Nová vyhláška Ministerstva zemědělství č. 121/2023 Sb. přináší pro náš projekt Zachraň oběd důležitý průlom v boji proti plýtvání potravinami.
Přejít nahoru