Paběrkování

Paběrkování je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Pod tímto slovem se skrývá dříve běžná, ale dnes už téměř zapomenutá tradice. Jde o sbírání plodin, které by zůstaly po sklizni na poli či v sadu.
...hledáme způsoby, jak neplýtvat

Tyto plodiny většinou nevyhovují z estetického hlediska – jsou příliš malé, příliš veliké, příliš křivé, špatně uříznuté nebo mají nevyhovující barvu. Proto je zemědělci nemohou udat u obchodních řetězců a zůstávají na poli k zaorání.

Po vzoru britské organizace Feedback jsme se rozhodli, že pro tyto plodiny začneme jezdit, sbírat je a darovat je tak zvané potravinové bance, která dál přerozděluje jídlo potřebným lidem. Přijde nám nesmyslné nechávat na poli tuny jídla, jejichž jediným problémem je to, že nesplňují kritéria svým tvarem, barvou nebo velikostí. Paběrkování je také nástrojem osvěty – vzhledem k velkému zájmu médií se daří upozorňovat veřejnost na problém plýtvání potravinami. Naším cílem je najít cesty, jak problém řešit strukturálně.

Během osmnácti výjezdů v roce 2015 se nám podařilo nasbírat skoro osm tun jídla. Do sběru se zapojila stovka dobrovolníků a aktivně jsme spolupracovali se sedmi zemědělci a dvěma potravinovými bankami.

Jedním z vrcholů projektu byl happening Křivá polévka, který se konal 5. září 2015 na piazzetě Národního divadla. Uvařili jsme zde 2 000 porcí polévky převážně ze zeleniny, kterou jsme nasbírali na poli, a rozdali ji kolemjdoucím. Tento happening měl za cíl poukázat, že i zelenina, která není vzhledově naprosto dokonalá, je skvělá k jídlu.

Paběrkování pokračovalo i v roce 2016. Podařilo se nám uskutečnit 6 výjezdů, díky nimž jsme nasbírali téměř tři tuny potravin (převážně kedlubnů, mrkví, květáků, zelí a brambor), a v roce 2017 jsme díky 12 výjezdům zachránili 4,2 tuny potravin.

Chcete se připojit k projektu jako dobrovolník? Láká vás jezdit na pole se skupinou zajímavých lidí? Odebírejte náš dobrovolnický newsletter. Více informací o tom, co vás čeká, najdete v manuálu.

Na pole bereme i firmy! Paběrkovací výjezdy slouží jako netradiční teambuilding, kdo z vaší kanceláře sesbírá nejvíc brambor nebo cibule? Dočtěte se víc.

O Paběrkování natáčela reportáž Česká televize (čas 45:23).