Na co si dát při výběru kuřete pozor?
Při porážce se může stát, že kuře spadne na zem a objeví se na něm mírně žluté či krvavé podlitiny. Zákazník to obvykle nepozná, pokud si koupí kuře nebo jeho části zavakuované v krabičce. Děje se tak obvykle ve větších chovech, menší řezníci si to více hlídají. Proto je nejdůležitější hledět na původ masa. „Kuřata, která pomalu rostou na statku či farmě, mají jednoznačně chutnější a zdravější maso než brojleři, kteří vyrostou průměrně za 42 dní v halách bez denního světla,“ vysvětluje Aleš Peterka z Masology a radí:
„Studujte etiketu a vybírejte si maso ze zvířat chovaných a poražených v Česku. Ideálně si najděte oblíbenou značku a svého řezníka.“
Jak kuře upravit?
Jde to udělat různými způsoby. Můžete ho péct vcelku, vykostit na roládu nebo naporcovat jednotlivé části a zpracovávat je dle potřeby. Koupené kuře už bývá obvykle oškubané, omyté a vyvržené, takže na jeho porcování postačí jen ostrý nůž a prkénko.
A co porcování?
Nejefektivnější je rozřezat kuře na stehna, křídla a prsa. Se zbylým trupem, kůží a odřezky se dají dělat divy, rozhodne je nevyhazujte – buď je zamrazte na později nebo z nich udělejte skvělý kuřecí vývar. Postup, jak jednoduše oddělit stehna a křídla, i fígl, jak odříznout prsa vcelku, najdete krok za krokem popsaný v kuchařce Zachraň jídlo v kuchyni.