Na talíř místo do koše: České appky pomáhají neplýtvat

V Česku se stále častěji objevují mobilní aplikace, jejichž posláním je omezit plýtvání jídlem. Některé z nich uživatelům radí, kde mohou darovat či získat přebytečné potraviny. Jiné třeba prozradí, kde ulovit teplý oběd nebo večeři za sníženou cenu. Podívejme se na české „appky“ proti plýtvání a na vize jejich tvůrců.

Už žádné plýtvání v restauracích

Hned několik projektů se zaměřuje na záchranu jídla z restaurací, kaváren a dalších podniků. Chcete se dobře najíst a ušetřit? Sledujte tyhle aplikace.

Jídlov

Tzv. potravinový balíček čeká na uživatele aplikace Jídlov. Jeho tvůrci vymysleli efektivní způsob, jak pomoci bistrům, restauracím či pekárnám zužitkovat jídlo, které během dne nestihly prodat. V uloveném balíčku, jehož obsah i dobu vyzvednutí si předem stanovíte, najdete potraviny s výrazně nižší cenou, než byla ta původní, přičemž jejich kvalita samozřejmě zůstává nezměněná.

„Chceme ukázat podnikům a především lidem, že to jde i jinak a že normální je neplýtvat. Chtěli bychom naši aplikaci rozšířit do co největšího počtu měst po celé České republice a poté chceme šířit tuto myšlenku i za hranice našeho státu“.

Nesnězeno

Přes pět tisíc zachráněných porcí a zájem stovek podniků má za pouhých pět měsíců na svém kontě brněnský projekt Nesnězeno. Na jeho facebookové stránce začaly brněnské podniky tyto porce nabízet za sníženou cenu, zájemci si v komentářích porci zamluvili a poté zaplatili a vyzvedli přímo v podniku. Celý projekt nedávno pokřtil i mobilní aplikaci, která umožní rozvoj i na jiných místech České republiky.

„Vizí Nesnězena je jednoho dne nemuset existovat. Na první pohled se může zdát, že naším cílem je zachránit co nejvíce jídla, které by skončilo v koši. Tím bychom ale řešili jen důsledek. My chceme řešit i příčinu, protože jinak tu ten problém bude existovat pořád. Chceme podnikům pomáhat efektivně hospodařit se surovinami a propojit je mezi sebou.“

AAHI

To, že dobré jídlo nepatří do koše, vědí i tvůrci jednoduché appky AAHI, kterou oficiální vypuštění do českého online prostoru teprve čeká. Tato aplikace umožní nakoupit oblíbené pokrmy s velkou slevou a přibude tak další možnost, jak šetřit čas, kasu i planetu.

Nakrmte sousedy

Uvařili jste kotel jídla, který určitě sami nesníte? Chystáte se na dovolenou a v lednici jsou zásoby, které by přišly nazmar? Podělte se s ostatními!

Dishygo

Na navazování přátelství a sdílení jídla s ostatními lidmi ve vašem okolí myslí aplikace Dishygo. Ta umožňuje velmi rychlé vložení nabídky obsahující a) fotku a popis jídla, b) místo, kde je možné jídlo vyzvednout a c) do kdy bude na místě dostupné. Vaši sousedé přes interaktivní mapu uvidí, jaké potraviny a jídlo se v jejich okolí aktuálně nabízí, a kdo ví, třeba po čase uspořádáte i společný brunch či grilovačku.

„Dishygo má ambici vytvořit celosvětovou komunitu uživatelů, kteří budou mezi sebou nejen sdílet potraviny a jídlo, které by se jinak vyhodilo, ale také navazovat nová přátelství a samozřejmě, v neposlední řadě, pomáhat chránit naši planetu.“

 

 

Foto: Pixabay a webové stránky jednotlivých aplikací

Další články

Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a
Nová vyhláška Ministerstva zemědělství č. 121/2023 Sb. přináší pro náš projekt Zachraň oběd důležitý průlom v boji proti plýtvání potravinami.
Přejít nahoru