Jak uložit potraviny, aby co nejdéle vydržely?

Nevíte si rady, jak naložit s nákupem, když přijdete z obchodu domů? Tady je pár tipů. A pokud chcete vědět ještě víc, stáhněte si brožuru.

1.

První krok po příchodu z obchodu by se měl týkat mražených potravin – ty vložte do mrazničky nejdříve, aby zbytečně neztrácely teplotu. Maso i zeleninu před zamražením ideálně rozdělte na menší porce, vždy pak rozmrazíte jen to, co poté spotřebujete.

2.

Manga, ananasy a jiné exotické ovoce nechejte v pokojové teplotě, přece jen je zvyklé přežívat v teplejším přímořském klimatu. Ovoce a zeleninu neomývejte, s tím počkejte až bezprostředně před konzumací, jinak by se pak rychleji mohla začít kazit.

3.

Banány, rajčata ani salátové okurky také nepatří do lednice. Měly by být uskladněny v o něco chladnějším prostředí než je pokojová teplota, ideálně okolo 15 °C, aby neztrácely správnou konzistenci a chuť.

4.

Naopak tuzemské ovoce a zelenina v pokojové teplotě příliš rychle zraje, vkládejte je proto vybalené do spodních přihrádek chladničky.

5.

Vejce vyskládejte z původních obalů špičkou dolů do přihrádek v chladničce k tomu určených. Papírový obal je zdrojem mikroorganismů, které by mohly kontaminovat další potraviny.

6.

Sypké suroviny přesypte do uzaviratelných nádob. Často se v nich navíc mohou vyskytovat zárodky škůdců, kteří se pak rychle šíří i do ostatních skladovaných potravin.

7.

Pečivo nejdéle vydrží zabalené v utěrce v chlebníku. Vyndejte ho z igelitových sáčků, ať může dýchat. Babičky říkají, že když přidáte do chlebníku rozříznutý brambor nebo jablko, vydrží pečivo ještě déle.

8.

Čerstvé maso a ryby nechávejte v první polici nad zeleninovým boxem, bývá tam nejchladněji. Držte je dál od mléčných výrobků, aby nedošlo k takzvané křížové kontaminaci.

9.

Neskladujte vedle sebe cibuli a brambory, oběma druhům sice prospívá spíše temno a chlad, když jsou ale blízko sebe, dříve začnou hnít či plesnivět.

10.

Potraviny, které nejdříve procházejí, umisťujte na viditelná místa dopředu v lednici.