Plné koše, prázdné talíře – s tím se dá něco dělat!
V Česku je více než milion lidí ohrožených příjmovou chudobou. Pro mnohé z nich je plnohodnotné, teplé jídlo luxusem, který si nemohou dovolit. Charitativní organizace jsou často odkázány na potravinové banky, jejichž nabídka je omezená a strava jejich klientů je tak jednotvárná a nutričně velmi chudá.
Přitom nedaleko těchto organizací fungují školy a jejich jídelny, kde denně zůstávají nevyužité desítky porcí. Ve škole s 500 žáky se za jediný týden nevyužije až 180 kg jídla. A to je jen jedna škola z mnoha.
Z čeho vycházíme
Díky výzkumu Prague Food Waste jsme ve spolupráci s výzkumnou organizací INESAN v letech 2023–2024 analyzovali plýtvání jídlem ve školních jídelnách. Výsledky výzkumu ukázaly, že třetina uvařených pokrmů se vůbec nevyužije. Z celkového objemu odpadu:
- 48 % tvoří zbytky na talířích žáků
- 43 % představují nevydané porce přímo ve výdeji
Vyhozené jídlo za školní rok odpovídá hodnotě 1 200 Kč na jednoho žáka. Ve škole s 500 žáky to znamená ztrátu 600 000 Kč.
Už víme, jak na to
Darování hotového jídla je jedním z řešení tohoto problému. Náš projekt Zachraň oběd už od roku 2022 propojuje firemní kantýny s blízkými charitami – a výsledky mluví samy za sebe. Díky tomu, že přebytečné porce nekončí v koši, jsme už zachránili více než 68 000 porcí pro lidi v nouzi. A počet zachráněných porcí každým dnem roste.
Pro charitativní organizace je darované jídlo obrovskou pomocí. Zvyšuje kvalitu života jejich klientů, umožňuje jim jíst důstojně a vyhnout se hledání jídla v kontejnerech. Mnoho charit je navíc ochotno si pro obědy docházet, pokud je dárce v docházkové vzdálenosti.
Výzva všem, kterým také není jedno, že jídlo končí v koši
Naše výzva upozorňuje na významnou roli spotřebitelů při prosazování změn. Chceme rodiče aktivně zapojit do aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, podpoře udržitelného rozvoje i prevenci změn klimatu.
Výzva se zaměřuje především na rodiče žáků základních a středních škol. V Česku navštěvuje školní jídelny více než 80 % dětí a vzhledem k průměrnému počtu 200-300 žáků na jednu základní školu můžeme hovořit o statisících rodičů. Jedná se tedy o velmi početnou skupinu, která může ovlivnit, jak se s jídlem ve školách nakládá.
Každý podpis nám dodává větší sílu při jednání se školami a jejich zřizovateli. Pomáhá ukázat, že změna má smysl, není třeba se jí obávat – a že ji rodiče sami chtějí.
Pokud uspějeme, co nám to přinese?
Naším cílem je, aby se projekt Zachraň oběd rozšířil po celé ČR – nejen do komerčních jídelen, ale i do těch školních. Jeho dopad vnímáme na několika úrovních:
-
Pomoc lidem v nouzi
Klienti charitativních organizací a obyvatelé azylových domů získají možnost dostat kvalitní, teplý oběd zdarma – jídlo, které by jinak skončilo v odpadu. -
Ochrana životního prostředí
Snížíme množství vyhozeného jídla, což přispěje k omezení emisí skleníkových plynů a zmírnění globálního oteplování. Méně odpadu znamená i menší zátěž pro odpadové hospodářství. -
Úspory pro města a obce
Města ušetří na svozu a zpracování gastroodpadu. Jen v Praze stojí tyto služby měsíčně přibližně 1,5 milionu korun, plus dalších 200 tisíc za zpracování v bioplynové stanici.
Dává vám to smysl?
Každý si zaslouží být plnohodnotnou součástí společnosti. Zatímco na jedné straně se zbytečně plýtvá, na druhé lidé zbytečně strádají. Společně to můžeme změnit.
Jste rodič?
Podepište výzvu a pomozte nám ukázat, že darování nevyužitých školních obědů má smysl. Váš podpis posílí náš hlas při jednání se zřizovateli škol a jejich jídelen tam, kde stále panuje nejistota nebo obavy ze změny.
Čím více rodičů projeví zájem, tím snazší bude darování obědů rozšířit.
Jste škola/zřizovatel školy?
Máme pro vás jednoduchý a praktický návod, který usnadní darování pokrmů školním jídelnám a zároveň pomůže zřizovatelům škol i charitativním organizacím s úspěšným zvládnutím celého procesu. Vznikl na základě pilotního darování a vyjádření od dotčených ministerstev a dalších institucí.