Studenti ve věku 13 – 15 let monitorovali, kolik jídla se vyhodí u nich doma v kuchyni, za úkol dostali vymyslet „záchranářský“ recept z potravin, které se v jejich domácnostech nejčastěji vyhazují, nebo nafotit zajímavé tvary ovoce a zeleniny, na které narazili při nakupování. Výukové hodiny proběhly v průběhu jara ve čtyřech třídách na Základní škole Kladská a na Gymnáziu prof. Jana Patočky v Praze.
Reakce na hodiny, které společně vytvořili členové Zachraň jídlo Veronika Kučerová a David Hájek, byly pozitivní. Podle učitelky Petry Dufkové z Gymnázia prof. Jana Patočky byly děti z vyučovacích hodin nadšené a dozvěděly se spoustu nových a praktických věcí.
Pilotní vzdělávací projekt je první vlaštovkou, díky níž se chceme dozvědět informace o tom, jak vyhazování jídla vnímá mladá generace. Během vyučovacích hodin se diskutovalo a na závěr žáci vyplnili dotazník o svém chování. Informace o přístupu mladých lidí k vyhazování potravin jsme zúročili během soutěže Vyliž to! zaměřené na věkovou skupinu 13 – 18 let, která vtipnou formou upozorní na problém vyhazování jídla na úrovni spotřebitelů.
V rámci pilotního projektu vznikla brožura Neplýtvej a yes a pracovní listy s informacemi a radami, jak se chovat zodpovědně k jídlu: například jak správně skladovat potraviny v lednici.
Za fotografie děkujeme Janě Čerevkové