Domácnost
Začněte u sebe
Ačkoliv si většina lidí myslí, že nejvíce se plýtvá v restauracích a v obchodech, není tomu tak. Největší plýtvání potravinami se totiž děje právě na našich talířích. Podle Eurostatu se v roce 2020 v EU vyhodilo přibližně 127 kilogramů potravin na obyvatele. Z toho 70 kg potravinového odpadu skončilo v koši domácností. Spotřebitelé tak mají na svědomí celých 55 % potravinového odpadu. Pojďme to změnit!
Mezi hlavní důvody vyhazování potravin lidé uvádí špatné skladování, nesrozumitelnost dat na obalech, navaření velkého množství jídla nebo nízkou kvalitu potravin. Z průzkumů jasně vyplývá, že spotřebitelé datům na obalech nerozumí, s potravinami nakládají nesprávně a naprosto nezávadné potraviny tak často končí úplně zbytečně v koši. (zdroj: Mendelova univerzita)
9 zásad, kterými snížíte plýtvání
1
Nakupujte podle praktických zásad
Plýtvání v domácnostech můžete snížit už při nákupu surovin. Nenechte se ošálit akcemi a předem si napište nákupní seznam, v lednici se vám pak nestihne nic zkazit. Co dalšího hlídat v obchodě?
2
Naučte se správně skladovat
Klíčící brambory, mouka napadená škůdci, vodnatá rajčata. Kdo by to neznal? Často za to může nevhodné skladování potravin. Zjistěte, jak to napravit. Zamezte plýtvání a prodlužte trvanlivost jídla.
3
Jak správně číst obaly
Nevyhazujte zbytečně nejen jídlo, ale i peníze tím, že nevidíte rozdíl mezi pojmy „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost“. Jak jste na tom vy? Dokážete správně rozlišit informace na etiketách?
4
Lednička a co do ní ne/patří
To, že jste něco načal*a víš ty, ale zbytek rodiny už ne. Zřiďte si záchranářský box, kam budete dávat otevřené produkty určené k rychlému snědení. A jak je to vlastně s ledničkovou slepotou, existuje?
5
Mrazák: superhero Záchranáře
Pokud chcete mít po rozmražení chutné a zdravotně nezávadné jídlo, dodržujte pár jednoduchých pravidel. Nebojte se využívat tento moderní výrobek naplno.
6
Vařte beze zbytků
Okoralý chleba, natě ředkviček nebo zbylé jídlo rozhodně nevyhazuj. Můžete si na nich pochutnat díky záchranářským receptům, které pro vás vymýšlíme.
7
Co dělat s přebytky
Svatby, narozeniny, velká zahrádkářská úroda…. Co tedy dělat, když nedokážete všechno přebytečné jídlo sami spotřebovat?
9
Podpořte systémové změny
Širší systémová opatření mohou pomoci snížit plýtvání jídlem. To zahrnuje podporu zemědělství a zpracování potravin, které minimalizují ztráty a odpad. Podporování recyklace a využívání zbytků také může pomoci využít potraviny lépe. Podpořte naši práci, ať můžeme navracet respekt k jídlu mezi širší masy!
Čím nejvíce plýtváme
zdroj: Mendelova univerzita v Brně 2020
Plýtvání podle ročních období
zdroj: Mendelova univerzita v Brně 2020
Dobrá zpráva je,
že povědomí společnosti o naléhavosti řešit problém plýtvání potravinami v České republice vzrůstá. Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM) z roku 2022 považuje 47 % dotázaných plýtvání potravinami za velký celospolečenský problém a toto číslo každoročně stoupá.
Chceš se dozvědět víc?
Umíme to i jinak!
Na texty vás moc neužije? Pak vás zveme k shlédnutí našich videí, ve kterých se dozvíte rychlo-tipy jak nejlépe uchovat ovoce a zeleninu, jak odměřit velikosti porcí anebo například jak uspořádat svoji lednici. Díky pár vychytávkám prodloužíte potravinám u sebe doma trvanlivost. V lednici už žádné shnilé jahody, ovadlý salát ani zhnědlé bylinky neuvidíte.
Spoustu dalších rad najdete v naší kuchařce Zachraň jídlo v kuchyni, která je ke koupi u všech hlavních knihkupců.