Jak fungují potravinové banky v Kanadě

Pohledem Báry Polachové

Kanada je jedním z nejbohatších a nejvyspělejších států světa. Drží se na předních příčkách Indexu lidského rozvoje (na 11. místě za rok 2011), přesto se potýká s problémem chudoby. Jedním z nástrojů, jak zmírnit dopady chudoby, je systém potravinových bank. Tyto neziskové organizace přerozdělují již neprodejné, avšak stále konzumovatelné, jídlo potřebným.

Výprava do potravinové banky v Ottawě

Já se vypravila podívat do Ottawy, která je nejen hlavním administrativním centrem země, ale také městem s nejpropracovanější strukturou redistribuce nevyužitého jídla. Jelikož mám výčitky svědomí, že jsem kvůli studiu nechala rozdělanou práci na projektu Zachraň jídlo, vydala jsem se alespoň zjistit, jak funguje zdejší potravinová banka, která příští rok oslaví 30. výročí své existence.

Po hodině a půl hledání správného spojení mezi anglofonní a převážně frankofonní částí Ottawy a pár našlapaných kilometrech v mrazivém dubnovém ránu jsem konečně spatřila dva obří náklaďáky s nápisem Ottawa Food Bank – Fighting Community Hunger. V ottawské potravinové bance mne s velkým úsměvem uvítal její ředitel Peter Tiley, přestože jsem měla kvůli cestovním patáliím půlhodinové zpoždění.

Důraz je kladen na kvalitu potravin

Peter je bývalý kravaťák, jehož přestala bavit kancelářská práce. Proto se v roce 1994 zapojil do fungování potravinové banky jako řidič a o pár let později se stal jejím ředitelem. Jeho 25-členný tým denně vyexpeduje mezi 12-14 tunami jídla. Ty jsou dále distribuovány více jak 140 odběratelům, mezi něž patří zejména komunitní centra, školy, zdravotnická zařízení a centra sociální péče. Měsíčně Ottawská potravinová banka poskytne potraviny 48 tisícům obyvatel Ottawy, z čehož bezmála 17 tisíc jsou děti.

Peter mi vysvětluje, jakým způsobem místní potravinová banka funguje. Stále zdůrazňuje, jak je důležité mít dvě věci – profesionální tým a širokou dobrovolnickou základnu. „Bez profesionálního přístupu mých spolupracovníků od třídění jídla, objednávku, zavážku po oslovování potenciálních dárců by byla naše práce zbytečná,“ míní Peter v souvislosti se získáváním potravin.

Spolupráci s potravinovými řetězci si Peter velmi pochvaluje. Místní potravinová banka byla první v Kanadě, která představila systém sběrných boxů v supermarketech. V prodejnách jsou umístěny kontejnery, kam lidé umísťují potraviny, chtějí-li je darovat. Některé řetězce jako například Metro svým zákazníkům předpřipravují potravinové balíčky v hodnotě 5-10 kanadských dolarů, které mohou zakoupit společně se svým nákupem a následně odevzdat do boxu. Získané potraviny pak vyzvednou řidiči potravinové banky.

tridirna

Společně se s Peterem vydáváme z jeho kanceláře do zákulisí – balírny potravin, kde mne uvítá skupinka dobrovolníků, kteří mají dnešní službu. Dobrovolníci třídí potraviny odmítnuté supermarkety. Jedná se většinou o potraviny s poškozeným obalem – konzervy, palety těstovin či sušenek. Dobrovolníci jsou dobře vyškoleni, aby nepřehlédli zkažené nebo prošlé jídlo. Nezávadnost distribuovaných potravin je hlavním kritériem, které musí potravinová banka vůči svým dodavatelům – potravinovým řetězcům – zajistit.

Objednávky a jejich správné doručení má na starosti Cliff, zatoulaný mariňák z USA, pracující zde na plný úvazek. Cliff se stará o to, aby odběratelům dorazily potraviny a výrobky, které opravdu potřebují. Tedy do azylového domu pro mladé matky putují plenky a do škol zase mléko.

Peter mi hrdě ukazuje chladící místnost, do níž by se vešel celý panelákový byt. „Tu nám poskytla společnost Cisco. A tamhle ten mrazicí box zase jedna bohatá paní, to máme hlavně na maso“ objasňuje Peter. Já se klepu zimou, a proto mne pan ředitel zavede do další části skladu, kde jsou trvanlivé potraviny vyskládané na paletách až po strop.

Potraviny ze supermarketu i ze záhonku

Poznávám další novou tvář – Jasona, který má na starosti Community Harvest Program (Obecní program úrody). Potravinová banka dostala k dispozici 2,5 akru zemědělské půdy od rodinné farmy Black. Přestože rok 2012 byl velmi suchý rok, podařilo se potravinové bance vypěstovat více jak 6 800 kg zeleniny (červená řepa, brokolice, zelí, dýně). Na programu se podílejí také střední školy, které spolu s dobrovolníky pole obhospodařují za pomocí techniky, jež byla bance poskytnuta rovněž zdarma. Žasnu nad tím, že vše banka získává od privátních dárců. Peter je také patřičně pyšný na skladbu příjmů potravinové banky, které z neuvěřitelných 90% pocházejí ze soukromých zdrojů a pouze 10% tvoří dotace místní samosprávy skrze každoroční granty. Peter se na mě usměje a říká “Když máš dobrou neziskovku s jasným posláním a dobrým týmem lidí, tak můžeš zadarmo získat cokoliv – koukni třeba tahle mobilní stěna s vraty by stála 85,000 dolarů, my ji máme zadarmo.”

ottawa II

Když se s Peterem loučím, zahlédnu plakát Annual Food Sort Challenge (Závod v třídění jídla). „No vidíš, to je další skvělá věc, kterou v naší organizaci zavedla děvčata z fundraisingového týmu. Představ si, že nám firmy jako Walmart platí za to, že si mohou přijít zasoutěžit s konkurencí Loblaws v třídění jídla!“. Nápaditost a elán týmu místní potravinové banky opravdu nechybí. Bohužel její služby vyhledává stále více lidí v tíživé životní situaci. „Kéž by nás vůbec nebylo potřeba“ posteskne si Peter při mém odchodu.

Pár faktů pod čarou

  • První potravinová banka vznikla v roce 1981 v Edmontonu, ta Ottawská byla založena v květnu 1984.
  • Každý měsíc potravinové banky napříč Kanadou poskytnou asistenci 900,000 Kanaďanům. Ottawská potravinová banka poskytne pomoc 48,000 občanů, z čehož 38 % tvoří děti a mládež.
  • 3,277,087 kg jídla rozdistribuovala Ottawská potravinová banka v roce 2012.
  • 21, 031 hodin svého času věnovalo potravinové bance na 3,000 dobrovolníků v roce 2012.
  • Díky partnerům v potravinářském průmyslu a hodnotě kupní síly, potravinová banka dokáže proměnit $1 CAD v potraviny skutečné hodnoty $5 CAD.

 

Další články

Aplikace Zachraň oběd je na světě. Po dobu několika měsíců jsme na jejím vývoji spolupracovali s firmou Etnetera Flow. Proč
Náš rozhovor se CSR manažerkou Lucií Loučkovou ze společnosti Tesco v České republice otevírá dveře do světa jejich boje proti
Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Přejít nahoru