Sucho je neohrozí. Jak fungují aquaponické farmy?

Scházíme po schodech k podzemnímu bunkru, otevíráme těžké dveře a najednou se ocitáme na aquaponické farmě, kde k pěstování zeleniny nepotřebují hlínu, denní světlo ani kvanta vody. V nymburském podzemí se na 125 m2 nachází budoucnost ekologického pěstování, která oproti tradičnímu zemědělství ušetří až 98 % vody. My se dnes od zdejšího Specialisty pro aquaponii Bohuslava Škody dozvíme, jak systém funguje.

Čerstvá zelenina a ryby, to jsou dva hlavní produkty, které se tzv. aquaponií získávají. „Jedná se o poměrně jednoduchý recirkulační systém. Chováme ryby v umělých nádržích, poté tu vodu přečerpáváme do hydroponické části, kde si z ní rostliny odeberou potřebné živiny, voda se zde biologicky i mechanicky pročistí a putuje zpět do rybí nádrže,“ popisuje techniku Bohuslav Škoda z aquaponické farmy v Nymburku.

Minimální spotřeba vody

„V tomto bunkru ušetříme zhruba 98 % vody oproti normálnímu zemědělství, na jiných farmách, které jsou ve skleníku, je pak úspora okolo 90 %,“ upřesnil Škoda. Nemuset okopávat, skoncovat se zaléváním a jednou provždy se rozloučit s plevelem? I to slibuje aquaponické farmaření, které je díky absenci dusičnanů šetrné k přírodě. Celý systém funguje poloautomaticky a lze jej ovládat na dálku. „A co se produktů týče, už dnes díky jejich výjimečné kvalitě nedokážeme uspokojit tu obrovskou poptávku,“ prozrazuje Škoda.

Od ředkvičky po citron

Zvědavě procházíme dál a ptáme se, co všechno se na aquaponické farmě dá vypěstovat. „Prakticky cokoliv – listová, plodová a kořenová zelenina, bylinky, tropické rostliny, citrusy… opravdu všechno,“ vypráví nadšeně Škoda a ukazuje nám přitom kořen hlávkového salátu, který právě vytáhl z živného roztoku. „Velkou výhodou je také to, že celý systém je uzavřený a my se tak stáváme nezávislí na počasí. Růst je navíc rychlejší než na poli a co je důležité, vše pěstujeme absolutně bez postřiku. Jediné, co do tohoto bunkru přijde, je krmivo pro ryby.“

Vizí Bohuslava Škody je to, aby se o aquaponii dozvědělo co nejvíce lidí a aby se výzkum a vývoj posouvaly stále dál. „Proto jsme začali spolupracovat i se základními školami, střední zdravotnickou školou v Nymburce, dokonce nás oslovila i Mendelova univerzita v Brně, v tom vidíme velkou budoucnost, ušetří se opravdu šílená spousta vody. Tím, že je systém recirkulační, vodu nevypouštíme a vše využíváme doslova do poslední kapky.“

V budoucnosti by se Bohuslav Škoda rád dočkal toho, aby byl aquaponický systém u každého města. „Lidé by tak mohli mít lokální zeleninu v biokvalitě a nemuseli by kupovat ty s postřikem ze zahraničí.“

Jde to i doma

Aquaponické systémy začínají využívat i české domácnosti. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena, která je v současnosti okolo 90 tisíc. Jak ale dodává Škoda, brzy dojde ke spolupráci s čínskými dodavateli a lidé si ji budou moci pořídit až o 25 tisíc levněji.

Díváme se na jesetery, kteří před námi plavou v nádržích, a ptáme se, zda má tento systém vůbec nějaká rizika. „Největší rizika jsou v lidech,“ odpovídá Škoda a vyjadřuje své obavy z některých investorů, kteří podle něho v aquaponii vidí jen tvrdý byznys a mohli by jí zkazit jméno.

 

Foto: Zachraň jídlo a Farma pro všechny

Další články

Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a
Nová vyhláška Ministerstva zemědělství č. 121/2023 Sb. přináší pro náš projekt Zachraň oběd důležitý průlom v boji proti plýtvání potravinami.
Přejít nahoru