Paběrkování

Paběrkování je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Pod tímto slovem se skrývá dříve běžná, ale dnes už téměř zapomenutá tradice. Jde o sbírání plodin, které by zůstaly po sklizni na poli či v sadu. Tyto plodiny většinou nevyhovují z estetického hlediska – jsou příliš malé, příliš veliké, příliš křivé, špatně uříznuté nebo mají nevyhovující barvu. Proto je zemědělci nemohou udat u obchodních řetězců a zůstávají na poli k zaorání.

Po vzoru britské organizace Feedback jsme se rozhodli, že pro tyto plodiny začneme jezdit, sbírat je a darovat je tak zvané potravinové bance, která dál přerozděluje jídlo potřebným lidem. Přijde nám nesmyslné nechávat na poli tuny jídla, jejichž jediným problémem je to, že nesplňují kritéria svým tvarem, barvou nebo velikostí. Paběrkování je také nástrojem osvěty – vzhledem k velkému zájmu médií se daří upozorňovat veřejnost na problém plýtvání potravinami.

Od roku 2015 jezdíme na pole paběrkovat. Díky osmnácti výjezdům v roce 2015 se nám podařilo nasbírat skoro osm tun jídla. Do sběru se zapojila stovka dobrovolníků a aktivně jsme spolupracovali se sedmi zemědělci a dvěma potravinovými bankami. Pokračovali jsme i v roce 2016, kdy se nám podařilo uskutečnit 6 výjezdů, díky nimž jsme nasbírali téměř 3 tuny potravin, a v roce 2017 (zachránili jsme přes 4 tuny jídla). V roce 2018 se chystáme rozjet paběrkování v Jihočeském kraji.

Chceš se připojit k projektu jako dobrovolník? Napiš svůj kontakt do dobrovolnického listu nebo se přihlas do Facebookové skupiny. Více informací o tom, co tě čeká, najdeš v téhle brožuře. Pokud chceš založit svou vlastní skupinu a začít jezdit paběrkovat, stáhni si manuál, kde se dozvíš, jak na to.

Partneři