Nejen, že se rozdalo všech 2000 porcí bramboračky, minestrone a indické polévky, ale podařilo se nám to hlavní – informovat veřejnost o množství kvalitního jídla, které zůstává na poli kvůli svému nedostatečnému vzhledu.
Celé dva dny se za pomoci několika desítek dobrovolníků sklízela a krájela zelenina, která neodpovídá estetickým kritériím tuzemských supermarketů. Nakrájet se muselo například 60 kilogramů cibule a 15 kilogramů česneku. Do indické polévky jsme přidali 30 kilogramů luštěnin. Děkujeme všem dobrovolníkům, že nám s velkým nasazením pomohli realizovat tenhle zdánlivě bláznivý nápad! Speciální dík patří panu šéfkuchaři Petru Peškovi z restaurace Rybárna a britské partnerské organizaci Feedback.
Co předcházelo Křivé polévce a proč jsme ji uspořádali
Během projektu “Paběrkování” jsme zjistili, že se ohromné množství ovoce a zeleniny vůbec nesní. Proč? Protože svým tvarem, barvou nebo texturou neodpovídá ideální představě obchodníků. Nepravidelné tvary má příroda ráda a jídlo neroste v továrnách, proto nemůžeme čekat, že bude každý kus stejný. Plody, které si můžeme koupit ve velkých obchodech, ale vypadají jak přes kopírák. Jak je to možné? Velké množství zeleniny a ovoce končí kvůli své nedostatečné kráse na kompostu nebo se zaorává, přitom bychom ji mohli dál zpracovat. Ztrácíme obrovské množství pohonných hmot, vody, hnojiva a lidské práce tím, že si vybíráme jen esteticky vyhovující kusy.
Zachraň jídlo chce poukázat na to, že by energie vložená do vypěstování “nechtěné” zeleniny a ovoce neměla přijít nazmar. Cílem happeningu bylo ukázat, že s úrodou lze naložit smysluplněji: například ji prodávat v obchodech za nižší cenu nebo ji prostřednictvím Potravinové banky darovat těm, kteří nemají na nákup jídla finance.
Podívejte se na fotografie z akce.