Náš tým

...hledáme způsoby, jak neplýtvat

Přinášíme ověřená data o plýtvání klíčovým subjektům, navrhujeme konkrétní opatření vedoucí k odpovědnému nakládání s jídlem, motivujeme ke změně a hledáme pro ni podporu. Naší vizí je, že Česká republika sníží mezi lety 2020 a 2030 plýtvání jídlem o polovinu. Spotřebitelé, zemědělci, prodejci a restauratéři radikálně sníží množství vyhozeného jídla a plýtvání jídlem se zároveň stane společensky nepřijatelné. Stát, města a obce budou motivovat ke konkrétním opatřením, která zajistí snížení plýtvání.

Zachraň jídlo spatřilo světlo světa v roce 2013, kdy jsme uspořádali náš první happening. Od té doby jsme udělali několik osvětových kampaní, podílíme se na výzkumných projektech a usilujeme o systémové změny. Podívejte se, co všechno už máme za sebou.

Od roku 2020 máme správní radu. Jejími členy jsou: David Hájek, Kateřina Písačková, Marie Plojharová, Iva Ulmannová a Vladimír Víšek.

🔗
Anna Strejcová

Anna Strejcová

Do týmu Zachraň jídlo jsem se přidala hned během prvního happeningu Hostina pro tisíc. Na Fakultě sociálních věd UK jsem studovala žurnalistiku a mediální studia, proto jsem se v organizaci zprvu věnovala komunikaci s novináři a PR. Nyní se zabývám řízením chodu našeho spolku, jsem v kontaktu s celým týmem a zároveň se snažím držet kormidlo tak, abychom dosáhli našich vytyčených cílů.

Lucie Müllerová

Lucie Müllerová

Finanční manažerka
lucie.mullerova@zachranjidlo.cz

Řadu současných kolegů ze Zachraň jídlo znám z mé dřívější práce. Když mě v květnu 2016 Anička a Adam požádali, jestli bych se k nim připojila a mohla se v organizaci jeden den v týdnu starat o finance, ráda jsem to udělala. Z jednoho dne týdně se postupem času stalo mé hlavní zaměstnání a dnes se v organizaci starám o finanční řízení.

David Hájek

David Hájek

Máma i babička mě celý dětství hlídaly, abych jídlo zbytečně nevyhazoval. Přišlo mi to trapný a únavný. A teď o pár let později se Zachraň jídlo děláme vlastně to samý – pojďme prostě sníst, co si koupíme a co vypěstujeme. Když nám něco zbude, dejme to těm, co mají hlad. Hrozně mě baví, jak se nám daří krok za krokem ty jednoduchý pravidla a polozapomenutý znalosti vracet do každodenního života. A ještě je to zábava. Já v tom pomáhám při komunikaci se zemědělci a produkci našich happeningů.

Petra Čížková

Petra Čížková

Jsme pohodlní. Nad tím, co nakupujeme, co jíme, co vyhazujeme, nechceme přemýšlet. Jenže to všechno ovlivňuje (nejen) naši planetu. Je na čase otevřít oči a něco s tou lenivostí dělat. V Zachraň jídlo můžu alespoň trochu té naší lidské pohodlnosti změnit v zájem. Zájem o to, co nakupujeme, co jíme a co vyhazujeme. V týmu jsem začala pracovat jako social media manager, teď píšu i newslettery a starám se o tenhle web, tak ať se vám tu líbí!

Bára Kebová

Bára Kebová

V Zachraň jídlo se zaměřuji hlavně na oblast gastronomie a veřejného stravování. Mám k ní blízko nejen z vlastní roční praxe v kuchyni nebo množství realizovaných cateringů a bezpočtu večeří pro rodinu a kamarády. Jídlo mě baví i z hlediska toho, kolik oblastí lidského života propojuje a jak moc souvisí (ne)udržitelností našeho rozvoje. Ve své diplomce jsem řešila problematiku udržitelnosti v restauracích a téma mě tak zaujalo, že nešlo jinak, než v něm pokračovat i nadále – v rámci doktorského studia i dalších projektů, které se věnují právě zefektivňování a „zlepšování“ chodu gastro provozů.

Míša Číhalíková

Míša Číhalíková

Manažerka firemních balíčků
michaela.cihalikova@zachranjidlo.cz

Miluju dobré jídlo a to se vším, co k němu náleží. Vaření je pro mne forma každodenního odpočinku a jídlo miluji i pro jeho schopnost sbližovat. Baví mě komunikace, propojování a pocit, že to, co dělám, má smysl nejen pro mne, ale i pro celou společnost. Díky Zachraň jídlo mám šanci předat znalosti o plýtvání jídlem do firem a to hravou formou, která nenásilně mění chování lidí k lepšímu. Jsem vděčná a šťastná, že mohu přispět k navracení úcty k jídlu.

František Marčík

František Marčík

Public Affairs Manager
frantisek.marcik@zachranjidlo.cz

Kvůli rostoucím nárokům na zemědělskou půdu nenávratně mizí tisíce kilometrů pralesů a mnoho vzácných přírodních druhů. Plýtvání potravinami devastuje půdu a mění klima v lidský neprospěch. V Zachraň jídlo mám za úkol přispět k tomu, aby restaurace a jídelny mohly v souladu se zákonem darovat hotová jídla, která by jinak přišla vniveč. Vedle zbytečného plýtvání tak pomůžeme snížit výdaje některých domácností. Pokud budeme úspěšní, budu mít o to větší radost, že tím pomůžeme lidem ve těžkých životních situací.

Katarína Vezérová

Katarína Vezérová

Asistentka pro Public Affairs
katarina.vezerova@zachranjidlo.cz

Mojou úlohou je podielať sa na zmene ohľadom plýtvania potravím a možností ich darovania. Táto téma sa pomaličky dostáva do povedomia ľudí, no sú potrebné mnohé kroky. K tejto práci som sa dostala vďaka stáži, štúdiu a svojho osobného záujmu zmeniť dnešné fungovanie spoločnosti. Mojím skutočným potešením bude, ak táto zmena nastane a nebudeme už viac vyhadzovať kvalitné potraviny. Bude to prínos nielen pre jednotlivca, ale aj pre našu planétu a ja pevne verím, že si ľudia jedlo začnu vážiť viac.

Zuzana Štěpničková

Zuzana Štěpničková

Spolu s pronikáním do hlubin orientální moudrosti jsem se dostala k vaření, k rozličným kuchyním, ingrediencím, ale hlavně k přemýšlení nad tím, jakým způsobem jídlo ovlivňuje zdraví, tedy tělesnou i psychickou kondici. Dva roky jsem žila střídavě v Kalifornii. V Čechách jsem si v mezidobí našla magazín La Cucina Italiana, kde jsem mohla uplatnit další svou potřebu, a to psaní. Zachraň jídlo jsem objevila během lednového happeningu Daruj jídlo a od té doby spolupracujeme. Nyní se v Zachraň jídlo věnuju vymýšlení a realizaci záchranářských receptů.

Mariana Zavadil

Mariana Zavadil

Správkyně e-shopu
shop@zachranjidlo.cz

Jako malá jsem chtěla mít kavárnu, abych byla každý den v kontaktu s jídlem a mohla jeho pomocí lidem vyčarovat úsměvy na tváři. Po mnoha zkušenostech jsem ale získala odpor k tomu, jak si jídla společnost neváží. Pak jsem poznala Zachraň jídlo. Nejdřív jsem krájela napaběrkované ovoce na Jam Session. Když pak tým sháněl výpomoc do kanceláře, hned jsem napsala. Teď se tu starám mimo jiné o to, aby se k vám dostaly naše skvělé kuchařky – dle mě povinná výbava každé nové domácnosti. Jsem ráda, že svou prací přispívám k prozření, že všechno kolem nás má svůj příběh a je důležité k němu přistupovat s úctou.

Záleží Vám na světě okolo, a proto si vážíte jídla a neplýtváte? Přihlaste se k odběru novinek od Zachraň jídlo

Váš e-mail

Vaše jméno a příjmení