Poznáte rozdíl? V pražských ulicích proběhl happening

V rozpálených ulicích jsme testovali chuťové buňky Pražanů. Během happeningu jsme spolu s dobrovolníky rozdávali čokolády, tyčinky a sušenky, ve kterých byl malý rozdíl. Některé z nich byly před a jiné po datu minimální trvanlivosti. Výsledek? Většina ze sta námi oslovených kolemjdoucích chuťový rozdíl nepoznala. Obzvlášť nerozpoznatelné byly slané sušenky.
Datum: 27.06.2019
...hledáme způsoby, jak neplýtvat

Dobrý den, chcete si zkusit malý test? Dáme vám něco ochutnat„, tak obvykle začínala konverzace s lidmi v pražských ulicích. Málokdo byl proti, přestože v horkém počasí by každý asi raději testoval nanuky a zmrzlinu.

Pod poklopem jsme měli sušenky a čokoládu. Polovina z kousků byla před datem minimální trvanlivosti a druhá půlka po datu. Poté, co jsme odvážlivcům prozradili naši tajemnou hádanku, jaký je mezi téměř identickými kousky rozdíl, jsme se ještě chvíli bavili o jídle.

Asi dvě třetiny z oslovených vědělo, co znamenají pojmy „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. To je lepší výsledek, než jaký vyšel z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění na reprezentativním vzroku. Podle něj více než polovina Čechů chápe pojem „minimální trvanlivost do“ stejně jako termín „spotřebujte do” a zřejmě kvůli tomu zbytečně vyhazují jídlo.

Jaký je mezi pojmy rozdíl? Stáhněte si leták

Přestože se produkty po prošlé době minimální trvanlivosti mohou prodávat, z obchodů se obvykle vyřazují. Část z nich putuje do potravinových bank, odkud jsme potraviny pro náš happening získali. Ale když není v chuti téměř žádný rozdíl – není to škoda? Co myslíte?

Happening se uskutečnil za podpory Městské části Praha 1.

Další novinky

Záleží Vám na světě okolo, a proto si vážíte jídla a neplýtváte? Přihlaste se k odběru novinek od Zachraň jídlo

Váš e-mail

Vaše jméno a příjmení