Jak funguje potravinová banka v Berlíně? Byli jsme se podívat

Během návštěvy partnerské organizace Tafel Deutschland jsme zavítali také do potravinové banky Berliner Tafel, která je nejstarší potravinovou bankou v Německu a která měsíčně zachrání okolo 66 tun jídla, které by se jinak vyhodilo.  
Datum: 07.12.2022 Autor: Anna Strejcová
...hledáme způsoby, jak neplýtvat

Skladem na okraji Berlína nás provádí Natalie Hock, která je v potravinové bance zodpovědná za marketing. K našemu překvapení prohlídka probíhá v češtině, protože Natalie má české kořeny. Dozvídáme se, že tato banka byla v Německu založena jako první už v roce 1994 a jeho zakladatelka se při tom inspirovala podobnou organizací v New Yorku. Jelikož zjistili, že je o přebytečné jídlo velký zájem, z jednorázového projektu, který měl původně trvat jen přes zimu, vznikla organizace na pravidelné bázi. A zájem o zachráněné jídlo projevila i ostatní města. Nyní je v Německu, Švýcarsku a Rakousku neuvěřitelných 900 potravinových bank, které působí na lokální úrovni.

Jak to funguje v samotném skladu potravinové banky v Berlíně? Ráno v 8 vyjíždí řidiči-dobrovolníci pro přebytečné jídlo do supermarketů nebo k výrobcům potravin. Nyní má potravinová banka k dispozici 26 aut a některá jsou vybavena chlazením. Přivezené jídlo se ve skladu poctivě přetřídí, s čímž pomáhají dobrovolníci, kterých má banka v zásobě 2700. Kromě studentů nebo důchodců se snaží zapojit lidi, kteří se navrací do pracovního procesu, ale hojně vypomáhají také firemní dobrovolníci v rámci své pracovní doby. Někteří dobrovolníci tu pracují léta, výjimkou není ani 10 let trvající zapojení. Aby měli stále motivaci pomáhat, v potravinové bance se o ně starají tři zaměstnanci, protože na aktivitě dobrovolníků potravinová banka stojí. Výhodné je, že si v bance mohou za 1 euro koupit oběd, kteří tu kuchaři uvaří ze zachráněných surovin.

Kvalita potravin, které se z potravinové banky rozváží, je skvělá. Platí zde totiž pravidlo, že lidem v nouzi jde jen takové jídlo, které by dobrovolníci chtěli sami jíst. Při jakýchkoliv známkách kažení se inkriminované kousky vyřazují. Jídlo se denně rozváží do 47 výdejních míst v Berlíně, mezi něž patří jak charity, tak i kostely. Od roku 2005 banka úzce spolupracuje s kostely v jednotlivých čtvrtích Berlína, které jsou přirozeným centrem čtvrti a na které jsou navázáni místní dobrovolníci. Staly se stálými výdejními místy, kam se přebytečné jídlo z banky denně vozí. Pokud se přebytky nacházejí v jejich blízkém okolí, do potravinové banky, která sídlí na severozápadním okraji města, jídlo vůbec neputuje – převeze se přímo do výdejního místa, aby se ušetřil čas a náklady za svoz.

Podle Natalie Hock je nyní v Berlíně 80 000 lidí, kteří potřebují potravinovou pomoc. Jejich počet se významně zvýšil s uprchlickou krizí. “Když začal rapidně narůstat počet uprchlíků, stávalo se, že jsme jim neměli co dát. Když od nás dostali třeba jen sušenky, bylo to dost smutné,” líčí zkušenosti z jara. Teď se objem jídla, které do potravinové banky putuje, ale zvýšilo. V bance nacházíme i luxusní zboží v bio kvalitě, což může být způsobeno tím, že lidé teď víc kupují levnější potraviny a dražší výrobky v obchodech zbývají. Kromě ovoce a zeleniny tu jsou sušenky, mouka, ale třeba i mražená pizza. Překvapí nás dorty z exkluzivní sítě cukrářství, které se vyřazují už ve výrobně laskominek. Pro chlazené potraviny, které se tu obvykle dlouho “neohřejí”, je připravena velká lednice a mrazák, každý o objemu 34 palet. Mohou zde skladovat i chlazené jídlo pro potravinové banky v Braniborsku, nejen pro Berlín.

“Když začal rapidně narůstat počet uprchlíků, stávalo se, že jsme jim neměli co dát. Když od nás dostali třeba jen sušenky, bylo to dost smutné.”

V potravinové bance ale zdaleka nejsou jen potraviny. Protože je jejím úkolem distribuovat “přebytečné jídlo a produkty denní potřeby”, slouží vlastně také jako nábytková banka. Kromě hygienických potřeb jsou ve skladu jsou složené monitory, kancelářské židle a asi 30 jízdních kol. Hlavními dárci jsou v tomto případě nadnárodní firmy.

A jak to má banka s financováním? Funguje jen díky firemním a individuálním darům a právě díky práci dobrovolníků. Protože chtějí zůstat apolitičtí, nepřijímají žádné peníze od vlády. Příspěvky jim plynou i díky zálohovaným lahvím: pasažéři letadel, kteří si nemohou vzít zálohovanou láhev sebou na palubu, ji vhodí do speciálních boxů na letišti a peníze ze záloh jdou na provoz potravinové banky.

 

 

 

Další novinky

Záleží Vám na světě okolo, a proto si vážíte jídla a neplýtváte? Přihlaste se k odběru novinek od Zachraň jídlo

Váš e-mail

Vaše jméno a příjmení