Jak na oběd za pár korun? Vařili jsme s lidmi v nouzi

Naše nové recepty nejen zachraňují jindy často vyhazované či nevyužité jídlo, ale zároveň jsou i zdravé, úsporné a zvládne je každý. Vytvořili jsme je pro příjemce potravinové pomoci a spolu s nimi jsme je vyladili k dokonalosti.
Datum: 03.11.2021 Autor: Eliška Sojková
...hledáme způsoby, jak neplýtvat

Recepty na ovesné placičky, luštěninové karbanátky, zeleninovou polévku a nakládanou zeleninu jsme vytvořili pro workshopy s lidmi, kteří jsou příjemci potravinové pomoci. Bára Kebová, která pokrmy vymyslela a workshopy vedla, vysvětlila, jaké recepty lidem v nouzi pomohou nejvíce.

Je důležité použít základní suroviny, které každý zná a má s nimi zkušenost. Zároveň je potřeba pracovat s potravinami, které svým klientům poskytuje potravinová banka a rychle se kazí nebo jim nejčastěji hrozí, že skončí v koši.

Kromě toho jsou recepty co nejjednodušší – jak s ohledem na kuchařské dovednosti, tak na použité náčiní a suroviny – variabilní a levné. Pro sociálně znevýhodněné lidi jsou často i běžné suroviny mimo jejich rozpočet.

Cena jedné porce se pohybuje v řádu korun. Recepty spotřebovávají i suroviny, které mají pro řadu lidí nulovou hodnotu – natě, košťály, nálev z luštěnin či staré pečivo.

V neposlední řadě si s Bářinou pomocí účastníci osvojili také zásady správného nakládání s potravinami. Recepty a workshopy vznikly za podpory Magistrátu hlavního města Prahy. Naše další tipy najdete na Youtube.

Zeleninová polévka

Luštěninové karbanátky

Nakládaná zelenina

Ovesné placičky

 

Další novinky

Záleží Vám na světě okolo, a proto si vážíte jídla a neplýtváte? Přihlaste se k odběru novinek od Zachraň jídlo

Váš e-mail

Vaše jméno a příjmení