Spolupracujeme

Zachraň jídlo má podporovatele z řad odborníků, inovátorů, aktivistů i politiků. Děkujeme za podporu, kterou naší myšlence vyjadřují. Na této stránce najdete výroky osobností, kteří se tématem plýtvání jídlem zabývají. Ve spodní části stránky uvádíme donory, kteří Zachraň jídlo podporují finančně či materiálně.

Podporovatelé

Michal Broža, ředitel Informačního centra OSN

Michal Broža, ředitel Informačního centra OSN

Jídlu rozumíme všichni, všichni s ním denně nakládáme a přemýšlíme o něm. Z etických, ale i praktických důvodů nám nemůže být lhostejné jídlo vyhazovat. Stojí to peníze, plýtváme tak i s vodou, energií, půdou a vytváříme zbytečný odpad. Zachraň jídlo je skvělá občanská reakce na konkrétní problém a zcela srozumitelně a účinně ho pomáhá řešit. Myslete, jezte a šetřete!

Kup si
certifikát

Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj v IKEA

Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj v IKEA

Až 60 % českých domácností přiznává, že vyhazuje jídlo alespoň jednou měsíčně, 20 % domácností pak každý týden. V IKEA máme možnost oslovit a inspirovat tisíce domácností a tím ovlivnit i jejich chování a životní styl. V rámci jedné z našich priorit zaměřené na úspornější a šetrnější bydlení hraje prevence plýtvání jídlem v domácnostech důležitou roli. Ve spolupráci se Zachraň jídlo jsme se zaměřili na to, jak správně skladovat jídlo, co patří do chladničky, a co už ne, nebo jak zpracovat to, co při vaření zbyde.

Valentin Thurn, režisér a aktivista

Valentin Thurn, režisér a aktivista

Neplýtvejte, ochutnávejte! Na světě se vyhazuje tolik potravin, které se skvěle hodí k jídlu, jen nevypadají přesně jako z letáku. Jde o zločin na životním prostředí, protože naše stravování je zodpovědné za 40 % plynů způsobujících globální oteplování. Zachraň jídlo může věci změnit a propagovat myšlenky, které jsem zachytil ve filmu „Z popelnice do lednice“.

Tristram Stuart, spisovatel a inovátor

Tristram Stuart, spisovatel a inovátor

Jak vyřešit globální problém plýtvání potravinami? Tím, že začneme každý u sebe a ve své lednici. To je ale jen začátek. Měli bychom si uvědomit, že jen cestou aktivního občanství a domáháním se změn u dodavatelů našich potravin můžeme přispět k nápravě. Organizace Feedback, pro kterou pracuji, má upřímnou radost z toho, že Zachraň jídlo začalo upozorňovat na plýtvání jídlem v České republice. Díky budování pevnějších vztahů a sdílení vzájemných zkušeností budeme o krok blíže k cestě ven z globálního skandálu plýtvání potravinami.

Partneři

Finanční partneři

Mediální partneři