Jak správně nakupovat

Stojíte v supermarketu a marně vzpomínáte, co všechno máte načaté v lednici? Necháváte se strhnou lákavou nabídkou 1+1 zdarma, aniž byste věděli, co s tím jedním kusem zdarma skutečně provedete? Pak se vám možná stává, že spoustu jídla vyhodíte a přijdete tím i o peníze. Přinášíme vám několik tipů, co dělat, abyste nakupovali šetrně.

skladování

1.

Váš nákup začíná, ještě když jste doma a chystáte se vypravit do obchodu. Podívejte se, co Vám v chladničce a spíži přebývá, abyste zbytečně nenakupovali stejné suroviny. Nakupujte s vědomím, co z přinesených potravin vyrobíte.

2.

Napište si seznam, jako to dělávala vaše babička. Když budete mít dopředu rozmyšlené, co s jídlem provedete, je větší šance, že ho nezapomenete zužitkovat.

3.

Pokud nemáte čas psát si seznamy, vyfoťte si obsah ledničky na mobil a v krámu si fotku prohlédněte. Existuje také řada mobilních aplikací (OutOfMilk, Foodfully, OurGroceries), díky nimž neztratíte přehled.

4.

V supermarketu se snažte odolat slevovým akcím (kupujte jen to, co skutečně sníte). Cenově výhodné nabídky nemusí být výhodné, pokud se vám jídlo zkazí v lednici, nebo se do něj pustí moli.

5.

Lepší je nakupovat menší množství jídla vícekrát za týden, než udělat jeden velký nákup na čtrnáct dní dopředu. V takových případech se velké množství potravin jednoduše nepodaří zkonzumovat včas.

6.

Nechoďte nakupovat hladoví. Platí totiž přísloví “Velké oči, skončí to v koši.”

7.

Snažte se kupovat sezónní produkty na trhu nebo od místních zemědělců, které nemusely na Váš stůl cestovat přes půlku světa, což má neblahý vliv na produkci skleníkových plynů. Potraviny vyprodukované v Čechách jsou pro váš organismus navíc přirozenější a mívají lepší chuť, tudíž je rychle zkonzumujete.