Naučte se neplýtvat s našimi záchranářskými recepty

Občas nám zbydou brambory od oběda či těstoviny, na stole přezrává banán a ve skříni se kupí tvrdnoucí chleba. Co s tím? Řešením není jídlo vyhodit, ale zpracovat ho do jiného a vynikajícího pokrmu.

BM4A0838

Abychom věděli, jak na to, připravili jsme pro vás další záchranářské recepty, tentokrát s renomovanými odborníky. Budeme je od příštího týdne postupně zveřejňovat v sekci Recepty.

Do přípravy nových receptů se s námi pustil nizozemský kuchař žijící v Praze Richard Jacobsen a redaktorka časopisu La Cucina Italiana Zuzana Štěpničková.

Oba nás oslovili, protože chtějí pomoci snížit množství potravinového odpadu. Zuzku jsme poprvé potkali během potravinové sbírky Daruj jídlo, kde si s námi začala nadšeně povídat a rozhodla se podpořit Zachraň jídlo svými zkušenostmi z gastronomie. Zhruba ve stejné době se nám ozval i Richard, který se snižováním odpadu v resturacích dokonce živí. Slovo dalo slovo, domluvili jsme spolupráci se školou vaření Chefparade, která nám poskytla prostory pro vaření zdarma, a nafotili jsme první sadu inspirativních receptů.

Musíme snížit množství vyhazovaného jídla, říká Richard

Richard

Dvacet let pracuju v gastronomii, vařil jsem v Nizozemsku i ve Švýcarsku, navštívil jsem mnoho kurzů po celém světě od Tanzánie a Etiopie po Island. Co mě ale šokovalo a naštvalo, je, jaké obrovské množství jídla se na celém světě vyhazuje. Proto jsem se rozhodl s tím začít něco dělat a nyní pracuju jako odborník pro snižování potravinového odpadu ve velké cateringové společnosti,“ říká Richard, který se před nedávnem usadil v Praze a chce tu žít.

Jako životní optimista věří, že jsme schopni se naučit s jídlem efektivněji nakládat. Stačí jen obnovit naše znalosti a začít používat zdravý rozum. Jak tvrdí, nic jiného nám do budoucna ani nezbyde: „Máme jen jednu planetu. Žádná planeta Země B prostě neexistuje.“

To, co jíme, nás ovlivňuje, myslí si Zuzka

Zuzka 2

Zuzka miluje dobré jídlo. Spolu s pronikáním do hlubin orientální moudrosti se dostala k vaření, k rozličným kuchyním, ingrediencím, ale hlavně k přemýšlení nad tím, jakým způsobem jídlo ovlivňuje zdraví, tedy tělesnou i psychickou kondici. Na vlastní kůži si vyzkoušela, že tím, co a jak denně přijmeme ve stravě, lze úspěšně uzdravovat. Po VŠE a pár měsících v mediální agentuře vycestovala do Ameriky a učila se základům zdravého vaření. Dva roky žila střídavě v Kalifornii. V Čechách si v mezidobí našla magazín La Cucina Italiana, kde mohla uplatnit další svou potřebu, a to psaní.

Zachraň jídlo jsem objevila dva dny před jejich lednovým happeningem Daruj jídlo a vydala se je osobně poznat do Café Neustadt, které se stalo pro ten den jedním ze sběrných míst, kam lidé mohli přinést své přebytky. Následoval článek, ale pozitivní energie lidí a celý smysl snažení, se kterým se tolik ztotožňuju, mě baví natolik, že spolupráce pokračuje a bude nás doufám oboustranně obohacovat.“

Spolupráce nás těší a věříme, že přinese spoustu inspirace do českých domácností. Doufáme, že vám výsledek bude chutnat!

Další články

Náš rozhovor se CSR manažerkou Lucií Loučkovou ze společnosti Tesco v České republice otevírá dveře do světa jejich boje proti
Evropská komise na začátku července představila návrh směrnice na právně závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, jichž mají členské
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a
Přejít nahoru